U našich susedov chystajú niečo veľké. Najvyššou budovou v Prahe by sa čoskoro mal stať tak trochu kontroverzný mrakodrap, ktorý vyzerá ako prevrátený ropný tanker pri zrážke s administratívnou budovou. Výsledkom týchto nových plánov českej developerskej spoločnosti Trigema, bude 137 metrov vysoká štruktúra, ktorá vyrastie neďaleko centra mesta. Celé by to malo stáť približne dve miliardy českých korún. Je naplánovaná aj verejná rozhľadňa s 360 stupňovým výhľadom zo samotného vrcholu.

Historické centrum Prahy je zaradené na zozname svetového dedičstva UNESCO, kde sú výškové budovy úplne zakázané, takže tento mrakodrap s názvom Top Tower postavia na predmestí. Architekt Tomáš Císař vežu navrhol spolu so svojím kolegom ateliéru Black n ‚Arch, sochárom Davidom Čiernym. Tomáš sa vyjadril, že loď je základným prvkom konštrukčného riešenia a zahŕňa vertikálny verejný priestor. Ten bude verejne prístupný prostredníctvom výťahu a schodiska. „Loď bude konštrukčne spojená s vedľajšou budovou. Jedna bez druhej nemôže stáť ani existovať. Loď teda nie je iba akýmsi dodatkom, ale skôr základným prvkom intelektuálne aj technicky,“ povedal architekt.

Developer odhaduje, že s výstavbou sa začne v roku 2021 a jej dokončenie potrvá menej ako tri roky. Propagačné video spája dizajn s globálnym otepľovaním a predstavuje tak vežu v ​​post apokalyptickej krajine, ktorá je obklopená iba vodou. Tento netradičný dizajn však vyvolal zmiešanú reakciu. Napríklad český architekt Michal Postránecký sa vyjadril, že by mal byť zvolený realistickejší dizajn. „Z mestského hľadiska si myslím, že by tam mohla byť výšková budova, ale zvolený koncept nie je práve najšťastnejší – neprináša žiadnu hodnotu,“ povedal. Ďalší odborník, Ivan Kaplan, zas vyjadril svoje výhrady k výške budovy. „Obavy z klimatickej katastrofy sa dajú vyjadriť inak, jemnejšie a lacnejšie,“ uviedol. Boli aj takí, ktorí celý projekt ocenili. Architekt Vít Máslo prial vývojárom úspech. „Dúfajme, že budova bude úspešná, pretože existuje veľký odpor,“ uviedol.

https://www.instagram.com/p/B3Q9awlIwav/?utm_source=ig_web_copy_link

Čo sa týka lokality, tak budova by mala stať v blízkosti stanice metra Nové Butovice. Vývojári zároveň tvrdia, že nebude viditeľná z historického centra mesta a nebude tak rušiť panorámu mesta. Projekt Top Tower pripravujú už vyše 2 rokov, pričom kým sa dostali ku konečnej verzii, tak v talóne mali ďalších 8 alternatívnych riešení. „Počas tohto obdobia sme zhromažďovali a stále zbierame podnety od odborníkov, štátnych a miestnych orgánov a samozrejme aj od miestnej verejnosti,“ povedal Marcel Soural z Trigemy.

Hlavná štruktúra budovy poskytne nájomné bývanie, zatiaľ čo na spodných poschodiach sa budú nachádzať kancelárie a multifunkčné kultúrne centrum spojené s verejne prístupnou strešnou záhradou. V prízemí budú zas priestory pre obchody. Pozitívne je však to, že sa bude jednať o energeticky úspornú budovu, ktorá dostane zlatý certifikát „LEED“ (Leadership in Energy and Environmental Design). Po dokončení sa stane najvyššou budovou v Česku, ale aj na Slovensku.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.