Svet ešte stále ukrýva také množstvo záhad, že pochopiteľne každý rok dochádza k niekoľkým veľkým objavom. Objav niektorých z nich môže trvá aj desiatky či stovky rokov, no výsledok stojí zato. Archeológovia majú stále plné ruky práce. A práve v týchto dňoch sa im podarilo odkryť starobylé stratené mesto, ktoré bolo kedysi dokonca hlavným mestom Khmerskej ríše v Kambodži. 

Mahendraparvata, alebo hora Indra bola kedysi pozemkom starovekej ríše. Objavili ju vďaka pozemným prieskumom a tiež laserovým skenovaniam. Masívne mestské chrámy postavené z tehál a kameňov zanechali svoju výraznú stopu a pomohli tak priviesť vedcov na toto zaujímavé miesto. Ide o veľmi sofistikovaný systém mestského plánovania, ktorý zahŕňal mestské štvrte, vodohospodárske systémy, poľnohospodárske siete a dopravné spojenia do ďalších blízkych miest.

Vedci sa teraz snažia vybudovať presnejšiu mapu hornatého regiónu Kambodže – v súčasnosti známeho ako Phnom Kulen. V ňom Khmerská ríša kedysi stavala mnohé zo svojich raných miest, a to vrátane Mahendraparvaty. Odhaduje sa, že staroveká ríša fungovala od 9. do 15. storočia. Už pred samotným objavom označovali archeológovia Mahendraparvatu ako stratené mesto. Je to preto, že jediné informácie, ktoré o ňom mali, získali len z artefaktov nájdených na iných miestach v krajine.

„Práca, ktorá je tu opísaná, účinne vedie k takmer 150-ročnej práci archeologického mapovania v oblasti Veľkého Angkoru a pripravuje pôdu pre sofistikovanejšie priestorovo-časové modelovanie mestskej formy,“ píše sa v správe. Vedci sa domnievajú, že mesto bolo jedným z vôbec prvých inžinierskych miest v danej ére a jeho ďalšia štúdia by tiež mohla odhaliť oveľa viac o khmerskej ríši. Tá je dnes známa hlavne chrámovým komplexom a súčasnou turistickou atrakciou Angkor Wat.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.