Na juh od Aljašky v Britskej Kolumbii nachádzajúcej sa v Kanade, uprostred členitej krajiny parku Wells Gray, bol v roku 2018 objavený obrovský vstup do jaskyne. Je taký rozsiahly, že sa do predsiene jaskyne pohodlne zmestí celá socha slobody.

Otvor má rozmery 100 krát 60 metrov. Rozsah tejto jaskyne je skutočne obrovský.
Geológovia sa domnievajú, že aj napriek obrovskému vchodu nebola jaskyňa dlho odhalená, pretože pod značnou hromadou snehu otvor jednoducho nebol viditeľný. Neustále rastúce teploty, teda globálne otepľovanie, ktoré od 40. rokov minulého storočia neustále naberá na obrátkach, nakoniec spôsobilo totálne roztopenie ľadu, ktorý odhalil vstup do týchto neobjavených priestorov.

Od svojho objavenia, v roku 2018, mali však vedci len veľmi málo príležitostí študovať túto jaskyňu, ktorú neoficiálne nazývajú Sarlacc Pit. Ide o to, že počas skúmania tam nesmie byť sneh a ani voda. Takéto podmienky sa vyskytujú iba v septembri a v októbri. Vedci doteraz použili vrtuľník, kameru a neskôr softvér na vytvorenie priestorovo korektného 3D modelu viditeľných častí vchodu. Aby sa jaskyňa mohla preskúmať v nedotknutom stave, úrady doteraz uložili pokuty vo výške viac ako 1 000 000 dolárov za porušenie pravidiel, aby odradili horolezcov a cestovateľov, ktorí začali do danej oblasti chodiť.

„Myslíme si, že je prepojená s oveľa starším systémom jaskýň,“ uviedla Catherine Hickson, jedna z vedkýň, ktorá jaskyňu objavila. Aj keď odhalenie tejto jaskyne má na svedomí globálne otepľovanie, tak Catherine a ďalší geológovia pripúšťajú, že to otvorilo vzrušujúcu príležitosť preskúmať jednu z najväčších, ak nie najväčšiu, jaskyňu v Kanade.

Odborníci uviedli, že jaskyňa má zatiaľ neznámu hĺbku a rozmery, ale predpokladá sa, že je hlboká najmenej 460 metrov a dlhá 2,16 kilometrov. Oficiálne pomenovanie jaskyne sa zatiaľ odložilo a nie je známe ani dva roky po jej objavení. Vedci tvrdia, že najprv musia preskúmať kultúry Prvých národov.Vieme, že v iných jaskyniach po celom svete je život, ktorý bol prispôsobený tomuto extrémnemu prostrediu. V tejto to bude rovnako,“ povedala spomínaná vedkyňa na záver.

 

 

 

Zdroj

Foto: Facebook

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.