Potom, čo objavili v hore zeminu, ktorá je mimoriadne bohatá na zlato, museli úrady zakázať ťažbu. Táto vzácna zemina sa nachádza v dedinke štátu Kongo. Horu Luhihi v provincii Južné Kivu zaplavili desiatky ľudí hneď potom, čo sa dozvedeli o prítomnosti zlata.

Ľudia boli správou tak fascinovaní, že si so sebou vzali lopaty a začali „ťažiť“ vzácny materiál zo zeme takýmto spôsobom. Venant Burume Muhigirwa, minister baní uviedol, že príliv kopačov vyvinul tlak na malú dedinu, ktorá sa v blízkosti hory nachádza, približne 50 kilometrov od hlavného mesta provincie Bukavu.

Táto pôda je veľmi vzácne bohatá na zlato. Odhaduje sa, že v pôde je cca 60-90% zlata. Minister však až do odvolania pozastavil v danej oblasti ťažbu a povedal, že prítomnosť ozbrojených síl Konga je v súlade s konžským ťažobným kódexom zakázaná, čo prispelo k neporiadku v Luhihi.

Cieľom pozastavenia ťažby je poskytnúť orgánom čas na identifikáciu baníkov pracujúcich v hore a zabezpečiť ich náležitú registráciu. Vo vyhláške sa uvádza, že v banskej činnosti v Luhihi musí byť obnovený poriadok nielen kvôli ochrane životov, ale aj pre zabezpečenie vysledovateľnosti zlata vyťaženého v súlade s konžským právom.

Kongo je plné prírodného bohatstva, a to vrátane ropy, diamantov či iných vzácnych minerálov. S ťažbou zlata sa však v danej krajine objavuje viacero problémov. Je známe, že ozbrojené skupiny ťažia alebo nútia ostatných, aby ťažili materiál a neodvádzajú z neho dane, pašujú ho a obchodujú so zlatom na čiernom trhu. A tomuto sa snažia zabrániť.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.