Do väzenia sa nechce dostať žiaden normálny a zdravý človek. Napriek tomu žije všade po svete toľko šialencov, že niektoré väznice doslova praskajú vo švíkoch. Kriminalita neustále rastie i keď tresty majú tendenciu zvyšovať sa alebo sprísňovať. Momentálne prijali v New Yorku zákon, ktorý väzňom a ich rodinám nesťaží, ale naopak, zľahčí život. A to celkom výrazne.

Mesto New York City sa stane prvým veľkým americkým mestom, ktoré bude už čoskoro ponúkať bezplatné hovory zo všetkých svojich nápravných zariadení. Návrh zákona bol schválený newyorským zastupiteľstvom a podpísaný starostom v týchto dňoch. Pomôže väzňom aj ich rodinám ušetriť dohromady približne 8 miliónov dolárov ročne.

 prisoners fotografia
Photo by Fifaliana

„Bohužiaľ, mesto často profituje na najchudobnejších a najzraniteľnejších Newyorčanov už celé roky,“ povedal vo vyhlásení Corey Johnson, hovorca mestského zastupiteľstva. „Našťastie sa to teraz zmení.“

V súčasnosti stoji telefónny hovor z väznice 50 centov, plus ďalších 5 centov za každú minútu a ešte nejaké dodatočné poplatky. 15-minútový rozhovor môže stáť aj od 10 do 17 dolárov. Podľa New York Times sa z mestských väzníc každý deň uskutoční zhruba 26 000 hovorov, z čoho generujú súkromné spoločnosti tisíce dolárov.

Keď opatrenie nadobudne plný účinok o 270 dní, každý, kto je vo väznici, bude môcť bezplatne zavolať svojej rodine a právnikovi.

Aj napriek tomu, že niektorým sa možno bude zdať, že tieto výhody sú nespravodlivé voči ostatným, zdá sa, že to svoj efekt prinesie. A to z toho hľadiska, že toto opatrenie je pre väzňov obzvlášť prospešné. Štúdie totiž ukazujú, že udržiavanie kontaktov s priateľmi a rodinami znižuje pravdepodobnosť recidívy a zvyšuje šance na zamestnanie väzňa po jeho prepustení. Takisto deti, ktoré udržiavajú úzke väzby s väznenými rodičmi, tiež vykazujú znížené miery kriminality a ani ich správanie nie je natoľko problémové.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.