Keď ste si mysleli, že hotely Northern Lights (severské svetlá) nemôžu byť iné ako obyčajné drevené domy, ľadové hotely alebo sklenené iglu – teraz prichádza nový hotel, ktorý pripomína kozmickú loď. Svart bude postavený na úpätí ľadovca Svartisen pri hore Almlifjellet a má výrazný tvar, ktorý napodobňuje tento mimozemský objekt.

Jeho dizajn bol inšpirovaný “fiskehjell” – drevenou konštrukciou v tvare písmena A, ktorú používajú rybári v Nórsku na sušenie rýb.

, V Nórsku postavia jedinečný hotel na úpätí ľadovca, ktorý pripomína vesmírnu loď
Photo by youtube

Okrem toho, že Svart (čo v nórčine znamená “čierny”) bude odrážať hlboký modrý ľadovec, sa tiež označuje ako ďalšia výborná lokalita na sledovanie polárnej žiary. No táto budova bude tiež postavená ako energeticky pozitívna “elektráreň”.

, V Nórsku postavia jedinečný hotel na úpätí ľadovca, ktorý pripomína vesmírnu loď
Photo by youtube

Tieto pozitívne stavby sú navrhnuté tak, aby produkovali viac energie, než spotrebúvajú a zároveň využívajú obnoviteľné zdroje ako je vietor, slnko a voda.

Aby bolo možné splniť prísne kritériá, bude potrebné, aby bol hotel postavený s minimálnym environmentálnym vplyvom a aby bol bezpečný pre vzácne rastlinné druhy a modrý ľadovec Svartisen.

Bude to prvý hotel svojho druhu nad arktickým kruhom a bude využívať o 85 percent menej energie ako bežné hotely. Všetko ostatné bude vybavené spotrebičmi, ako sú sušiče vlasov a mobilné telefóny.

, V Nórsku postavia jedinečný hotel na úpätí ľadovca, ktorý pripomína vesmírnu loď
Photo by youtube

Geotermálne studne budú využívať energiu zo zeme na zabezpečenie vykurovania a solárne panely budú umiestnené na streche.

Kruhový dizajn objektu a veľké okná nielenže umožnia hosťom vychutnať si 360-stupňový výhľad na fjordy, hory a ľadovce, ale tiež optimalizujú slnečné žiarenie prechádzajúce do izieb, reštaurácii a terás počas celého ročného obdobia.

Zdroj: telegraph

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
guest
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre