To, že nás rúška chránia je síce skvelé, ale to, ako nimi zaobchádzajú niektorí ľudia potom, čo splnia svoj účel, je veľmi zlé. Veď v tomto roku skončilo v oceánoch približne 1,5 miliárd rúšok! Ich rozloženie pritom trvá aj 450 rokov a následne sa z nich stanú mikroplasty, ktoré budú mať škodlivé účinky pre ekosystém a živočíchy.

Foto od Pexels

Túto hrozivú správu publikovala spoločnosť OceansAsia. Pandémia síce zabezpečila nižšie emisie a zamedzila znečisťovaniu ovzdušia, no na druhej strane sa v jej dôsledku znečisťujú rúškami oceány aj iné miesta. Niektorí ľudia sú nezodpovední a svojich chráničov tváre sa zbavujú rovnako nezodpovedne, pričom stačí len zmeniť svoje správanie. Práve jednorázové rúška sú zložené z rôznych plastov a je ich ťažké recyklovať, pričom sú nebezpečné aj kvôli zloženiu.

Odpadky v oceánoch ročne zabijú približne 100 000 morských cicavcov, viac ako milión vtákov a ešte väčšie množstvo rýb i iných zvierat. Znečistenie negatívne ovplyvňuje cestovný ruch a tiež rybné hospodárstvo. Ročne stojí globálnu ekonomiku až 13 miliard eur. Touto správou chceli teda poukázať aj na to, aby ľudia nosili rúška na opakované použitie. Vyzýva tiež vlády štátov, aby implementovali politiky, ktoré budú podporovať nosenie opakovane použiteľných rúškok.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.