Keď máme pocit, že svet okolo nás už poznáme až príliš dobre a je len málo vecí, ktoré nás môžu prekvapiť, zázraky histórie a prírody nám ukážu, že sa mýlime. Len nedávno britsko-kolumbijský tím archeológov pod vedením Josého Iriarteho oznámil veľkolepú správu. Desiatky tisíc jaskynných malieb vytvorených pred 12 500 rokmi boli objavené v Serranía La Lindosa v amazonskom pralese.

Maľby sa tiahnú približne až 13 kilometrami. Podľa vyhlásenia ide o obrázky jeleňov, tapírov, aligátorov, netopierov, opíc, korytnačiek, hadov, dikobrazov, ako aj megafauny z doby ľadovej. Medzi vyobrazenými zvieratami vidieť aj obrovské leňochody a iné pôvodné zvieratá, ktoré vyhynuli. Dr. Mark Robinson z University of Exeter, ktorý bol súčasťou výskumného tímu, uviedol: „Sú to skutočne neuveriteľné obrázky, ktoré vytvorili ľudia žijúci v západnej Amazónii. Dnes je pre nás neuveriteľné predstaviť si, že žili medzi lovenými obrími bylinožravcami, z ktorých niektoré boli veľké ako malé auto.“ 

Kresby objavil medzinárodný tím britských a kolumbijských vedcov. José Iriarte, profesor archeológie na Exeterskej univerzite a expert na Amazónsky prales a dejiny pracoval s tímom. Pozoruhodné je, že všetky obrazy sú veľmi zachovalé a neuveriteľne podrobné. „Obrázky sú také prirodzené a tak dobre spracované, že len ťažko by ste pochybovali o tom, že sa pozeráte napríklad na koňa. Kôň v dobe ľadovej mal divokú a inú tvár ako ten dnešný. Je to také podrobné, že môžeme vidieť aj konské vlasy. Fascinujúce,“ povedal José.

José vo svojom vyhlásení tiež uviedol, že toto starodávne umenie slúži ako nádherný dôkaz toho, ako ľudia kedysi obrábali pôdu, ako žili, lovili, či hospodárili.Je viac ako pravdepodobné, že umenie bolo silnou súčasťou aj vtedajšej kultúry a jedným zo spôsobov, ako sa ľudia mohli sociálne spájať. Fotografie ukazujú, ako žili medzi obrovskými, dnes už vyhynutými zvieratami, ktoré lovili,“ uzavrel vedec José Iriarte.

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.