Samoe je maličká ostrovná tichomorská krajina nachádzajúca sa neďaleko Austrálie. Má len 200 000 obyvateľov, no momentálne prežívajú neľahkú situáciu. Na osýpky sa dnes už len zriedka kedy umiera, no neplatí to vo všetkých krajinách. Vláda Samoe totiž oznámila, že počet obetí práve tejto choroby prekročil už číslo 50, pričom ide takmer výlučne o deti. 

Foto od Wikimedia

Vláda už však v novembri vyhlásila mimoriadny stav v snahe zabrániť šíreniu osýpok. Bol taktiež spustený povinný očkovací program, zatvorili brány škôl a zároveň boli nútení zakázať aj zhromažďovanie detí na verejnosti. Tieto opatrenia však nepomohli tak, akoby si želali, a tak prišla pomoc aj od okolitých krajín.

Austrália a Nový Zéland vyslali na Samou zdravotnícke tímy špecialistov a dôležité zásoby, zatiaľ čo Detský fond OSN (UNICEF) rozdal tamojším obyvateľom viac ako 110 000 vakcín proti osýpkam. Tejto chorobe však nepodľahli len deti, ale medzi obeťami je aj 1 dospelý človek a dvaja ľudia v tínedžerskom veku. Ešte smutnejšie je, že na osýpky doposiaľ zomrelo až 23 bábätiek, ktoré sa nedožili svojich prvých narodenín. Ďalších 25 obetí tvoria deti od 1 do 4 roku života. Najzraniteľnejší a najmenší sú na túto chorobu obzvlášť citliví o čom svedčí aj fakt, že ďalších 19 detí je v kritickom stave. Od samotného vypuknutia nákazy hospitalizovali celkovo 1100 ľudí, pričom 180 z nich momentálne musí ostať v nemocnici.

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová sa nechala počuť, že jej krajina sa snaží urobiť všetko, čo je v ich silách, aby dokázali túto nepríjemnú epidémiu poraziť. Do postihnutej krajiny poslali už viac ako 50 zdravotníkov a tisícky očkovacích vakcín. K pomoci sa však pridalo viacero krajín, napríklad aj Spojené kráľovstvo a iné. Ostáva len dúfať, že čo najrýchlejšie sa situácia zlepší.

 

 

Zdroj: tvnoviny.sk

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.