Pompeje sú doslova archeologickým pokladom. Archeológovia tam už našli mnoho pokladov a nedávno sa podarilo objaviť ďalší. Ide o takmer neporušený slávnostný drevený voz. Našiel sa v blízkosti stajne, kde boli objavené pozostatky troch koní ešte v roku 2018. Je takmer zázrakom, že aj po takmer 2 000 rokoch je v takomto dobrom stave.

Napriek svojmu stavu je však veľmi krehký a archeológovia na ňom preto pracujú veľmi opatrne. Tento slávnostný voz ležal pod obrovskou vrstvou popola. Zaujímavé je, že k objavu došlo za zvláštnych okolnosti. Našiel sa totiž počas vyšetrovania nelegálne vykopaných tunelov. Pri nezákonnom kopaní daných tunelov však našťastie tento voz poškodený nebol.

Archeológom sa podarilo voz previesť na bezpečné miesto, konkrétne do laboratória a čistia ho od zvyškov vulkanického popola. Následne začnú s kompletnou rekonštrukciou. Predpokladá sa, že voz bol využívaný na rôznych slávnostiach a tiež pri svadbách, napríklad aj na prevoz nevesty po svadbe do jej nového domova. Je vzácny aj preto, že je zdobený bronzovými ozdobami. 

Okrem iného sa na jeho sedadle našli pozostatky po vankúšoch i povrazy. Vzácnosť objavu potvrdzuje aj fakt, že ide o prvý voz tohto druhu nájdený v Taliansku a veľa ich nie je ani vo svete. Podľa odborníkov ho možno porovnať iba s vozmi, ktoré sa našli pred 15 rokmi v severnom Grécku na hranici s Bulharskom. Vila, v ktorej sa našiel je mimoriadne cenná pre výskum, pretože je známe, že tam ľudia žili aj po výbuchu sopky. 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.