Koncom tohto týždňa sa Rakúsko stalo jednou z posledných krajín v Európe, ktorá zakázala fajčenie v interiéroch podnikov. Pre tých, ktorí sa tam chystajú je to veľmi cenná informácia. Aj keď sa možno niektorí čudujete, tak v Rakúsku sa ešte do minulého týždňa mohlo fajčiť vo vnútorných priestoroch barov i reštaurácií.

Minulý rok skupiny proti fajčeniu označili túto krajinu za „popolník Európy“. Bola zároveň jednou z posledných, ktorá stále umožňovala fajčenie v baroch a reštauráciách. O zákaze fajčenia v interiéri sa v rakúskom parlamente rokovalo najmenej desať rokov a bol definitívne schválený tento rok v júli tohto roka. Účinnosť však nadobudol 1. novembra. V nie všetkých baroch a nočných kluboch v krajine tento zákaz prijali dobre, práve naopak. Niektoré kluby tvrdia, že museli zatvoriť kvôli poklesu počtu zákazníkov práve v dôsledku zákazu fajčenia.

Vedzte, že keď navštívite vo Viedni alebo v akomkoľvek inom mesto v Rakúsku malý podnik, budete musieť vyjsť von, ak si budete chcieť zapáliť. Reštaurácie väčšie ako 50 metrov štvorcových budú môcť mať vyhradené fajčiarske miestnosti. Odhaduje sa, že 30 percent Rakúšanov starších ako 15 rokov fajčí, čo je jedno z najvyšších percent v celej Európe.

Minulý rok krajne pravicová strana presadzovala fajčenie v interiéri a túto prax obhajovala ako individuálne právo. Napriek ich úsiliu vláda tento zákaz schválila. Aj keď to je dobrou správou pre ľudí, ktorí sa chcú vyhnúť cigaretovému dymu v reštauráciách a baroch, krajina má pred sebou ešte dlhú cestu k celkovému zníženiu počtu fajčiarov. Cigarety sú v Rakúsku stále lacnejšie ako napríklad v Spojenom kráľovstve alebo Francúzsku, a to vďaka ich relatívne nízkej dani z tabaku. Snahu bojovať za zníženie počtu fajčiarov však preukázali a budú sa snažiť podnikať ďalšie kroky.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.