Táto krajina je plná tajomstiev a rôznych kontroverzií. A momentálne odtiaľ prišla informácia, že v týchto dňoch dokončili výstavbu úplne nového mesta, ktoré tam tak celkom výzorovo nezapadá. Dostalo názov Samdžijon a nájdete ho pri posvätnej hore Pektu. Bolo postavené, ako inak, na presný obraz vodcu krajiny Kim Čong-una.

Mesto má silnú perspektívu do budúcna v oblasti poskytovania kvalitných služieb, pretože tam možno nájsť zimné rekreačné stredisko, hotely, obchody, kultúrne aj zdravotnícke zariadenia. Je zároveň moderné, až je možno trochu neobvyklé, že ho postavili práve v tejto krajine. Vodca Kim je však podľa svojich slov na tento projekt hrdý a pri slávnostnej chvíli nemohol chýbať a nechýbali ani ďalší vysokopostavení činitelia. Nejde o žiadny megalománsky projekt čo sa veľkosti týka, práve naopak, možno ho označiť skôr za mestečko, no sľubujú si od neho veľa. 

Poskytuje bývanie pre celkovo 4000 rodín. Označujú ho za jednu z najväčších ekonomických iniciatív, ktoré Kim spustil v rámci svojho úsilia o dosiahnutie sebestačného hospodárstva. Jeho výstavba však bola na istý čas odložená, a to najmä vzhľadom na nedostatok stavebného materiálu a taktiež pracovnej sily. Tieto skutočnosti boli vlastne výsledkom medzinárodných sankcií uvalených na Pchjongjang so zámerom obmedziť jadrový program, ktorý Kim podporoval.

View this post on Instagram

Described by state-controlled media as the "epitome of modern civilization” and a "mountainous modern city under socialism," North Korea has celebrated the completion of Samjiyon City.⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ Dubbed as dictator Kim Jong Un’s signature project, the country’s news agency KCNA released pictures of the town's inaugural festivites, which reportedly provides housing for 4,000 families as well as a hospital and a ski resort. ⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ Samjiyon is located near the Paektu Mountains, which are considered holy because they are where Kim's father and predecessor, Kim Jong Il, was said to have been born.⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ Reports published by North Korean refugees in exile suggest that Samjiyon has been at least partly built with the help of compulsory labor. ⁣⁣ ⁣⁣ Pictures: KCNA via Reuters

A post shared by DW News (@dwnews) on

Čo však tvorí také temné pozadím za týmto celým projektom je fakt, že mesto v skutočnosti budovali aj mládežníci, čo však nemalo s dodržiavaním ľudských práv takmer nič spoločné. Aktivisti v oblasti práva sa totiž vyjadrili, že vykonávali otrockú prácu, pretože za ňu nedostávali žiadny plat, riadne jedlo a pracovali 12 hodín denne. Za odplatu im sľúbili akurát lepšiu možnosť dostať sa na univerzitu alebo do Kórejskej strany práce. Tiež je zaujímavé, že nepostavili ho niekde na voľnom mieste, ale iba prestavali. Predtým tam už existovalo osídlenie, a tak ho iba pretvorili na svoj obraz, resp. obraz Kima. Celá realizácia projektu trvala dva roky.

 

 

 

Zdroj: tvnoviny.sk

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.