Archeológ náhodou našiel najstaršiu smradľavú nádobu na svete po tom, čo prasklo 1700 rokov staré rímske vajce počas nedávnych vykopávok v Buckinghamshire. Odborníci sa teraz púšťajú do deväťročného výkopu na sídlisku Barryfield neďaleko Aylesbury, ktoré sa nachádza hneď vedľa starovekého rímskeho osídlenia Fleet Marsdon.

, V Spojenom kráľovstve našli najstaršie zachované vajce na svete a mnoho ďalšieho

Počas vykopávok bolo objavených množstvo mimoriadnych predmetov, najmä súbor štyroch dokonale konzervovaných a mimoriadne krehkých vtáčích vajec, ktoré siahajú do tretieho storočia, vďaka čomu sú jedny z najstarších existujúcich vajíčok. Pri prácach sa však tri zo štyroch vajec rozbili, čo podľa okolostojacich ľudí uvoľnilo silný zápach zhnitých vajíčok. Zostávajúce vajíčko je tak jediný kompletný objekt svojho druhu objavený v Spojenom kráľovstve a pravdepodobne sa zachoval v dôsledku umiestnenia do podmáčanej jamy.

, V Spojenom kráľovstve našli najstaršie zachované vajce na svete a mnoho ďalšieho

Archeológ Edward Biddulph uviedol, že rozsah objavov bol väčší, ako sa dalo predpokladať.
Pán Biddulph, vedúci projektový manažér vysvetlil, že ľudia v treťom storočí hádzali do jamy predmety pre šťastie, čo vysvetľovalo vysoký počet zachovaných predmetov nájdených v jame. “Jama bola stále mokrá, čo zachovalo pozoruhodnú zbierku organických objektov,” povedal. V rímskej spoločnosti vajcia symbolizovali plodnosť a znovuzrodenie. Vaječné škrupiny sa predtým našli aj v iných rímskych lokalitách v Spojenom kráľovstve – nikdy to však nebolo úplné vajíčko.

, V Spojenom kráľovstve našli najstaršie zachované vajce na svete a mnoho ďalšieho

K ďalším objavom v kope patria kožené topánky, drevené náradie a mimoriadne vzácny kôš. Archeológia plánujú v najbližšej dobe vydať knihu o svojich nálezoch. Tvrdia, že tieto objavy pomohli vykresliť jasnejší obraz života v rímskej flotile Marston a okolitých dedinách.

 

Zdroj

Foto: Youtube

, V Spojenom kráľovstve našli najstaršie zachované vajce na svete a mnoho ďalšieho
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.