Archeológovia objavili vzácne pozostatky neandertálcov v talianskej jaskyni. Tvrdia, že ich zabili hyeny. Išlo konkrétne o častí tiel až 9 jedincov a jeden z nich môže byť starý až 100 000 rokov. Nález objavili v jaskyni Guattari v pobrežnom meste San Felice Circeo.

Archeológom sa podarilo identifikovať kosti čeľuste a časti lebky. Vek 8 z nich sa pohybuje niekde okolo 50 000 až 68 000 rokov. Ministerstvo kultúry sa vyjadrilo, že posledný neandertálec je starý až okolo 100 000 rokov. Profesor archeológie Mario Rolfo uviedol, že títo jedinci zomreli po útoku hyen. „Hyeny vo veľkom lovili neandertálcov, najmä starých alebo chorých,“ dodal.

Ich telá následne odvliekli do svojej jaskyne a aj vďaka tomu sa podarilo tieto pozostatky zachovať. Mario opísal objav ako veľkolepý. Pozostatky neandertálcov boli prvýkrát objavené v tejto jaskyni ešte v roku 1939, no odvtedy sa nič podobné nenašlo, až teraz. Taliansky minister kultúry taktiež považuje objav za významný a podľa neho o ňom bude hovoriť celý svet. A čo je najdôležitejšie, pomôže to obohatiť štúdie o neandertálcoch.

Mario objasnil aj to, ako je možné, že sa tieto pozostatky tak dlho a v dobrom stave zachovali: „Kolaps, ktorý bol pravdepodobne spôsobený zemetrasením, uzavrel túto jaskyňu na viac ako 60 000 rokov, a preto sa zvyšky tiel udržali v takomto stave celé tie roky. Jaskyňa Guattari je prezývaná ako jedno z najvýznamnejších miest na svete, čo sa týka štúdie neandertálcov.

 

 

Zdroj

Foto: Facebook

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.