Podľa OSN žije v dnešnom svete 55% svetovej populácie v mestských oblastiach. Výsledkom je, že zvieratá sú nútené hľadať spôsoby, ako prežiť v stiesnených mestských podmienkach a nie je to vždy ľahké. Vtáky nie sú výnimkou.

Ukazuje sa, že kreatívny dizajn je dobrým kľúčom k riešeniu úbytku populácií vtákov žijúcich v mestách. Všetko sa to začalo, keď holandská dizajnérska agentúra s názvom Klaas Kuiken, prišla s konkrétnym nápadom strešných domovov pre vtáky, ktorý je súčasťou škridiel. S touto myšlienkou však prišli zakladatelia spoločnosti Hitit Terra, ktorá pôsobí v meste Çorum. Mahmoud Basic, regionálny riaditeľ národných parkov povedal, že tieto škridle by sa čoskoro mali vyrábať a distribuovať ľuďom bezplatne.

Ali Arslan, jeden zo zakladateľov spoločnosti Hitit Terra, vysvetlil, že cena škridiel vychádzala v iných firmách na okolo 70 dolárov, čo bolo podľa jeho názoru príliš drahé, preto začali vyrábať svoj vlastný produkt pre miestny trh. Momentálne vyrábajú 4 až 5 rôznych vzorov, ktoré vyhovujú rôznym druhom vtákov. V skutočnosti sú vtáčie domy zakorenené v tureckej histórii dosť hlboko. V období Osmanskej ríši ľudia stavali pre vtáky dokonca komplikované miniatúrne paláce. Nielen, že dávali zvieratám útočisko, ale verilo sa, že postihne šťastie aj toho, kto ich postavil.

A takto vyzerali útočiská pre vtákov postavené za čias Osmanskej ríše:

 

 

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.