Vatikán je najmenšia krajina na svete. Nachádza sa v Ríme a je miestom, kde sídli aj najvyšší predstaviteľ cirkvi a hlava štátu – pápež. Ako možno predpokladať, až 100 percent obyvateľov sú katolíci. Zaujímavé je, že krajina nemá väzenie aj napriek tomu, že majú veľmi vysokú mieru kriminality. Prečítajte si zaujímavosti o tomto mestskom štáte.

vatican fotografia
Photo by SelimGecer

Fakt č. 1: Vatikán vznikol v roku 1929 po podpísaní Lateránskej zmluvy medzi Talianskom a Svätou stolicou.

Fakt č. 2: Je známy pre niektoré z najpopulárnejších obrazov a sôch na svete, ktoré sú umiestnené v kultúrnych zariadeniach, ako je Bazilika sv. Petra, Sixtínska kaplnka a v iné vatikánske múzeá.

Fakt č. 3: Ekonomika krajiny je podporovaná najmä z predaja poštových známok, suvenírov, zo vstupného, ktoré platia návštevníci do múzeí a z predaja kníh.

Fakt č. 4: V krajine používajú taliansky a latinsky jazyk.

Fakt č. 5: Vatikán je absolútna monarchia, hlavou štátu je pápež.

vatican fotografia
Photo by mgil888

Fakt č. 6: Razia si tam vlastné mince, majú vlastný telefónny systém, vlajku, národnú hymnu a vydávajú aj pasy a poznávacie značky.

Fakt č. 7: Vatikán má rozlohu 44 hektárov, zatiaľ čo Rím má 128 500 ha a Taliansko 30 133 800 hektárov. Takže si viete predstaviť, aký malý naozaj je.

Fakt č. 8: Vedeli ste, že na svete existujú len dve krajiny, ktoré nemajú zákony platiace v prípade rozvodu? Prvou krajinou sú Filipíny a druhou Vatikán.

Fakt č. 9: Prvá železničná stanica bola otvorená v krajine v roku 1930. Stanica sa však používa na prepravu tovarov a nie cestujúcich.

Fakt č. 10: Vatikán je jedinou krajinou na svete, ktorá je zapísaná na zozname UNESCO.

Fakt č. 11: Vatikánske múzeá majú dĺžku 14 km a je v nich toľko umeleckých diel, že ide o jednu z najväčších zbierok umenia na svete.

vatican fotografia
Photo by Walkerssk

Fakt č. 12: Bazilika sv. Petra je najväčší katolícky kostol na svete. Trvalo 120 rokov, kým ju dokončili a navrhol ju Michelangelo.

Fakt č. 13: Taliani sa môžu rozhodnúť, že nebudú platiť talianskej vláde, ale darujú 8% svojich daní Vatikánu.

Fakt č. 14: Na pápeža Jána Pavla II. bol spáchaný atentát práve vo Vatikáne, a to 13. mája 1981. Je zaujímavé, že osobe, ktorá sa ho pokúsila zabiť, odpustil.

Fakt č. 15: Vatikán má jednu z najvyšších mier kriminality na svete. Dôvodom je najmä malá populácia. Avšak, zločiny nemajú veľký význam, a preto mnohé z nich zostávajú nevyriešené. Táto malá krajina má iba jedného sudcu a nemajú dokonca ani väznicu. Tých, ktorých odsúdia, umiestnia do talianskeho väzenia.

Fakt č. 16: 100% obyvateľov sú katolíci.

vatican fotografia
Photo by carlo75

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.