Ukázalo sa, že včely doslova milujú konope, no nie z rovnakého dôvodu ako ľudia. Včely totiž obľubujú jeho peľ. K tomuto objavu dospeli vedci z Cornellovej univerzity. Tí tvrdia, že čím je konope vyššie a čím je vysadené na väčšej ploche, tak tým viac tento malý lietajúci hmyz láka.

Foto od Wikimedia

Vedci konkrétne tvrdia, že existuje až 17-krát vyššia pravdepodobnosť, že včely sa rozhodnú opeliť vyššiu rastlinu ako nižšiu. Konope má vďaka svojej jedinečnej kvitnúcej fenológii potenciál poskytnúť dôležitý, priam kritický, výživový zdroj rôznorodej komunite včiel počas obdobia kvetinového nedostatku. Neočakávajte však žiadne zmeny v správaní včiel, tie totiž nemajú kanabinoidné receptory.

Tieto zistenia sú veľmi prekvapivé, pretože je známe, že včely lákajú najmä pestrofarebné rastliny so sladkým nektárom. Ani jedno kritérium konope nespĺňa. Treba však dodať, že včelám konope prospieva aj z hľadiska toho, že pomáha prežiť ich populáciám. Je známe, že rastliny potrebujú pesticídy, ktoré im pomáhajú rásť, čo sa ale preukázalo na znížení počtu včiel. Avšak, konope pesticídy vôbec nepotrebujú a pre včely je teda bezpečnejšie extrahovať jeho peľ.

Foto od Pixabay

Pestovatelia a tiež tvorcovia politík by mali brať do úvahy hodnotu konope pre podporu včelích spoločenstiev a tiež pri prípravách rôznych stratégii ochrany proti škodcom. Je tiež dôležité dbať aj na atraktivitu tejto rastliny pre tieto zvieratá. Toto sú odporučania samotných vedcov. 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.