Milovníci 3D tlače z celého sveta dobrovoľne vyrábajú bezplatné a zároveň biologicky odbúrateľné ochranné plastové masky na tvár pre zdravotníkov, ktorí bojujú v prvej línii s koronavírusom, resp. COVID-19. A to všetko sa odštartovalo vďaka malej firme nachádzajúcej sa v New Yorku.

, Vďaka dvom šikovným ľuďom vyrábajú dobrovoľníci z celého sveta ochranné a odbúrateľné plastové 3D masky
Foto od Facebook

Isaac Budmen a Stephanie Keefe sú hlavnými výrobcami spoločnosti Budmen Industries, teda spoločnosti, ktorá navrhuje a predáva 3D tlačiarne. Títo dvaja ľudia začali vyrábať lacné masky potom, čo sa dozvedeli o testovacom mieste, ktoré bolo nedávno zriadené len 6 kilometrov od ich domova. Rovnako ako mnohí iní, aj oni čítali správy o tom, že zdravotnícki pracovníci súrne potrebujú ochranné tvárové rúška či štíty. “Začali sme premýšľať o tom, ako môžeme pomôcť, čo by sme mohli urobiť so zdrojmi, ktoré máme k dispozícii. Chceli sme pomôcť zdravotníckym pracovníkom,” povedal Isaac Budmen. Následne padlo rozhodnutie, že začnú vyrábať pomocou 3D tlačiarne.

Tento pár ako prvé vyrobil prototyp masky, ktorú je možné vytlačiť za jednu hodinu a zostaviť za dve minúty. Elastické pásy používané na pohodlné pripevnenie masky k tvári nositeľa a dajú sa kúpiť v rôznych obchodoch. Keďže sa projekt tejto dvojice rýchlo objavil v národných spravodajstvách, najali si ľudí, aby im pomohli s výrobou. Spoločnosť bezplatne zverejnila šablóny a montážne pokyny pre masky na svojich webových stránkach. Keďže stále viac a viac zdravotníckych tímov oslovuje tento pár s tým, ako si zaobstarať svoje tvárové masky, tak stovky dobrovoľníkov z celého sveta sa ponúklo, že masky budú vyrábať zadarmo. Podľa CNN bol návod na vytvorenie masky stiahnutý z ich webových stránok viac ako 2 000-krát.

Aj v Montane vyvinuli podobný návrh na opakovane použiteľnú chirurgickú masku vyrobenú 3D technológiou, aby spoločnosť následne mohla tieto masky darovať miestnym zdravotníckym pracovníkom. Toto sú len niektoré z mnohých pozitívnych príbehov a aktualizácií, ktoré prichádzajú do boja s nepríjemným koronavírusom nazvaným COVID-19.

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.