Vďaka týmto mapám uvidíte všetky jadrové výbuchy, ku ktorým došlo od roku 1945 až doteraz

3359

16. júla 1945 vybuchla prvá jadrová bomba v Novom Mexiku a navždy zmenila históriu. Svet tým dňom vstúpil do jadrovej éry. Za posledných 74 rokov došlo na celom svete k viac ako dvom tisícom jadrových výbuchov, ktoré má na svedomí celkovo osem krajín. Je síce trochu ťažšie získať predstavu o ich globálnom dosahu, no aby ste mali lepšiu predstavu, istý chlapík vytvoril zaujímavú sériu máp, ktoré ukazujú každú jednu explóziu od roku 1945 po rok 2019.

Pri pohľade na mapu celého sveta môžete vidieť globálne spektrum jadrových skúšok s výbuchmi, ktoré sa vyskytujú na všetkých kontinentoch, len s výnimkou Južnej Ameriky a Antarktídy. Prevažnú väčšinu jadrových skúšok vykonali najmä dve krajiny, a to USA a bývalé ZSSR. Ak chcete získať lepšiu predstavu o tom, kde boli tieto testy vykonané, musíte sa bližšie pozrieť na tie najjasnejšie častí mapy. Poďme na to.

Nevada, USA

Miesto s najväčším počtom jadrových explózií na Zemi sa nachádza, aj keď možno trochu prekvapivo, v Nevade, približne 130 km od Las Vegas. Celkovo sa v rokoch 1951 – 1992 uskutočnilo až 928 testov. Aj keď sa toto miesto nachádza v púšti, účinky testov boli ďalekosiahle.
V roku 1962 jeden test spôsobil obrovský oblak rádioaktívneho prachu, ktorý unášal vietor cez Spojené štáty a vyústil do zvýšenej úrovne rádioaktivity, ktorú zaznamenali až v Chicagu.

Marshallove ostrovy

Niektoré jadrové testy boli príliš veľké a príliš nebezpečné na to, aby sa dali vykonať na už spomínanom mieste v Nevade. Preto boli vykonané v tichomorskej provizórnej oblasti na Marshallových ostrovoch, americkom území v južnom Pacifiku. USA tam vykonalo celkovo 106 testov. Tieto testy zahŕňali prvé skúšky vodíkovej bomby a najväčšej jadrovej bomby (Castle Bravo), akú kedy USA testovalo. Bola taká obrovská, že jej dosah bol 1 000-krát väčší ako v prípade atómovej bomby, ktorá dopadla na Hirošimu. Niektoré z týchto testov taktiež spôsobili rádioaktivitu v ovzduší, čo malo dopad na ľudí žijúcich i pracujúcich na ostrovoch a spôsobilo im to zdravotné problémy, ktoré existujú dodnes.

Semipalatinsk, Kazachstan

Najväčším sovietskym testovacím miestom bol kedysi Semipalatinsk, v súčasnosti označovaný ako „Polygon“. Uskutočnilo sa tam celkovo 456 testov, ktoré sa začali testom prvej jadrovej zbrane ZSSR v roku 1949 a pokračovali až do roku 1991, kedy sa Sovietsky zväz rozpadol a Kazachstan sa stal nezávislým. Dnes na tomto mieste pracujú vedci, ktorí študujú dlhodobé účinky jadrových zbraní. Navyše, je prístupné verejnosti, ktorá si môže celý priestor prezrieť.

Novaya Zemlya, Rusko

Sekundárnym testovacím miestom ZSSR bolo súostrovie Novaya Zemlya v Severnom ľadovom oceáne. Uskutočnilo sa tam 224 testov, a to vrátane najsilnejšej jadrovej zbrane, ktorá bola kedy odpálená. Konkrétne išlo o silu 50 megatónov, čiže o 3 000-krát silnejšiu atómovú bombu, ako tá v Hirošime.

Francúzska Polynézia

Možno vás prekvapí, že po Spojených štátoch a ZSSR je treťou krajinou s najväčším počtom jadrových výbuchov Francúzsko. Francúzsko v rokoch 1960 až 1996 otestovalo celkovo 217 jadrových zbraní. A k väčšine z testov došlo vo Francúzskej Polynézii nachádzajúcej sa v južnom Pacifiku, zatiaľ čo niekoľko ďalších zbraní testovali v Alžírsku aj v severnej Afrike. Podobne ako americké testy v Tichomorí, aj francúzske testy ovplyvnili zdravie ľudí žijúcich na ostrovoch. A to až tak, že miestna vláda naliehala na Francúzsko, aby zaplatilo za vyčistenie tohto nebezpečného miesta a aktívne sa podieľalo na liečení postihnutých ľudí.

Lop Nur, Čína

Čínska vláda vykonala 45 testov v zariadení Lop Nur v severnej Číne v rokoch 1964 až 1996. Štúdia v roku 2009 naznačila, že žiarenie z týchto testov bolo zrejme zodpovedné za tisíce úmrtí v okolitých mestách.

Britské testy v Austrálii

Okrem testov, ktoré vykonali Briti v Spojených štátoch, tak v rokoch 1952 až 1957 vykonali tiež testy v austrálskom vnútrozemí. Tieto testovacie miesta boli také izolované, že pre niektorých domorodých obyvateľov žijúcich vo vnútrozemí to boli vôbec prvé stretnutia s modernými technológiami, pričom hneď boli svedkami jadrových výbuchov.

India/Pakistan

India aj Pakistan testovali celkom šesť jadrových zariadení. Hoci neotestovali ani zďaleka toľko zbraní ako ostatné krajiny na tomto zozname, mnohí odborníci sa domnievajú, že hranica medzi Indiou a Pakistanom je najnebezpečnejším jadrovým „hotspotom“ na svete. Navyše, táto hranica je miestom konfliktu už viac ako sedemdesiat rokov a obe krajiny vlastnia rôzne nebezpečné jadrové zbrane. Mnohí sa preto obávajú, že rozsiahly konflikt medzi týmito dvoma krajinami by mohol viesť k katastrofe.

Punggye-ri, Severná Kórea

Najnovšou krajinou, ktorá vyvinula jadrové zbrane, bola Severná Kórea, ktorá otestovala svoju prvú bombu v roku 2006. Odvtedy sa v krajine na jadrovom testovacom mieste Punggye-ri uskutočnilo celkom šesť jadrových skúšok. Po zatiaľ poslednom a najväčšom teste v roku 2017 však vláda Severnej Kórei oznámila, že zruší toto testovacie miesto, aby zmiernila globálne napätie.

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre