20 vecí, ktoré stále normalizujeme, ale musíme s tým prestať

11215

Videli ste film Polnoc v Paríži? Film nie je o meste ako takom, skôr o našej fascinácií ním. Woody Allen sa nás pýta, prečo sa nám sen o Paríži zdá silnejší než prechádzka po jeho uliciach.

Nie sú to však len historické európske pamiatky, ktoré pobláznili našu myseľ. Ktoré spôsobujú, že sa na svet pozeráme nerealistickou optikou. Nie, nie, vinníkov je oveľa viac – sme príliš ľahko ovplyvniteľní.

Užívateľ na portáli Reddit s menom u/Buttercuppy44 sa opýtal ostatných: „Čo je niečo, čo by sme mali prestať normalizovať?“ Ukázalo sa, že to bola diskusia, ktorú sme naozaj potrebovali. Ľudia hneď prišli s množstvom konkrétnych a presných príkladov.

1. Musieť rešpektovať negatívny názor, pretože je súčasťou niekoho náboženstva

Nie, nemusím rešpektovať tvoje presvedčenie, že ženy sú menejcenné alebo že ľudia LGBTQ+ by nemali mať práva, pretože ti to prikazuje tvoje náboženstvo.

2. Zrušiť ľudí za veci, ktoré urobili pred viak ako 10 rokmi. Ak niekto za ten čas preukázal rast, nechajte ho rásť

3. Detské súťaže krásy

zdroj: Jamie Street / unsplash.com

4. Chodiť do práce chorý

Ľudia za to bývajú chválení, ale v skutočnosti len ohrozujú ostatných. A v konečnom dôsledku to stojí spoločnosť viac, než keby jednoducho zostali doma.

5. Hrubé správanie sa k pracovníkom v maloobchode a v potravinách

Celý deň tvrdo pracujeme, máme do činenia s tými najhoršími zákazníkmi. Naozaj nedostávame dostatočný plat, aby sme uživili rodiny, ale aj tak to robíme. Za oveľa menej, ako to stojí.

6. Reklamy na veciach, za ktoré ste zaplatili

7. Filtre, ktoré zmenia tvar vašej tváre, aby zodpovedal štandardu krásy

Deti vyrastajú s ešte skreslenejšou predstavou o tom, ako by mali vyzerať, než predchádzajúce generácie.

8. Fotografovanie cudzích ľudí bez ich vedomia a zverejňovanie na internete

Je to pekelne toxické a nie je to tak dávno, čo sa to považovalo za úchylné.

9. Že všetko je možné, ak sa dostatočne snažíte

Nechápte ma zle, veľa toho možné je, ale nie všetko. O našom úspechu rozhodujú faktory, ktoré sú mimo nás. To najlepšie, čo môžeme urobiť, je vydať zo seba to najlepšie a byť šťastní, že sme to dokázali.

10. Ľudí chovajúcich sa na internete ako hajzli kvôli anonymite

11. Používanie náboženstva ako zbraň

12. Myšlienka, že byť kreténom je znakom inteligencie

Kreténi sú málokedy inteligentní. Sheldon Cooper, Rick Sanchez, Hannibal Lecter a Dr. House neexistujú. Byť hrubý a povýšenecký je skôr znakom hlúposti, nie inteligencie.

13. Odhadzovanie cigaretových ohorkov na zem

14. Mať na všetko svoj názor.

Je v poriadku pozrieť sa na niečo na internete a povedať si: „Toto ma nemusí zaujímať.“

15. Deti týrajúce zvieratá

Prestaňte s tým, že „Sú to len deti, nevedeli, že sa to nesmie.“

zdroj: Ryan Walton / unsplash.com

16. Šikanovanie

Je absurdné, ako ju spoločnosť zarámcuje ako „etapu vášho života“ namiesto toho, aby jednotlivcov viac podporovala, aby sa s ňou vedeli vyrovnať. Najmä v akademickej oblasti, ktorá je stále veľmi prehliadaná.

17. Alkoholické mamičky

Nie, na futbalový zápas svojej dcéry nemusíte nosiť víno. Nie je to bizarné. Je to hrozné. Veci o vínnych mamách na sociálnych sieťach to len posilňujú a zvyšujú ich popularitu.

18. Používanie duševnej choroby ako výhovorky

Čítanie neustálych príspevkov každý deň o ľuďoch, ktorí majú tú a tú poruchu, a preto je v poriadku správať sa určitým spôsobom, je demotivujúce. Informovanosť je dôležitá, ale desiatky príspevkov denne o tom, že máte hraničnú poruchu osobnosti alebo bipolárnu poruchu a prečo je pre vás prijateľné správať sa ako kretén, nie je informovanosť… Ak nimi tak veľmi trpíte, vyhľadajte pomoc

19. Manželské páry, ktoré sa nemajú radi

Normalizácia zneužívania a toxických prvkov v manželstve je úboha.

20. Práca počas dovolenky

Na dovolenku si idete oddýchnuť a užiť si, nie sa snažiť vyplňovať tabuľky a riešiť pracovné záležitosti v hotelovej izbe.

Zdroj

Foto: Boredpanda

Viktoria Antalikova
Ahojte! Volám sa Viktória a momentálne študujem v mojom obľúbenom meste Brno. Navštevujem Vysoké učení technické v Brne, odbor Biomedicínska technika a bioinformatika. Vo svojom voľnom čase rada čítam knihy, chodím do prírody, píšem články a trávim čas s kamarátmi a rodinou.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre