Najstaršia žena, ktorá sa stala matkou, porodila vo veku 74 rokov a najstarší čerstvý otec mal 96 rokov. Toto sú už naozaj extrémy, no pravdou je, že priemerný vek prvorodičiek sa v posledných rokoch zvyšuje. Je to spôsobené tým, že mladé ženy túžia po kariére a dostatočnom finančnom zabezpečení až potom po dieťati. Veda navyše ukázala, že IQ dieťaťa môže byť vyššie, ak sú rodičia zrelší. A aké ďalšie výhody sú spojené s tým, ak má dieťa starších rodičov?

Rodičia hrajú veľkú rolu v tom, aké inteligentné budú ich deti

Časť intelektu dieťaťa je dedičná, zdedia ho niekde medzi 20-40%. Ak sú dvaja rodičia inteligentní, tak je vždy vysoko pravdepodobné, že vychovajú taktiež inteligentné dieťa. A posledné štúdie ukázali, že vek rodičov má vplyv na kognitívnu inteligenciu detí. Ak sa narodí dieťa staršej matke, tak je vysoká pravdepodobnosť, že bude mať vysoký intelekt a bude dosahovať lepšie školské výsledky. Vyššie IQ dieťaťa sa totiž pripisuje tomu, že skúsenejšia a kariérne úspešná matka môže pomôcť intelektuálne stimulovať dieťa pozitívnym spôsobom.

Vek rodičov má vplyv na pohodu dieťaťa

Experti zistili, že čím je matka staršia, tým je menšia pravdepodobnosť, že dieťa utrpí úrazy či bude hospitalizované kvôli rôznym nehodám. Ďalšia štúdia zas preukázala, že deti narodené starším rodičom žijú dlhší život a zdravší život kvôli mutáciám chrániacim ich DNA.

Rodičia majú vplyv na duševné zdravie detí

Odborníci tvrdia, že starší rodičia majú zväčša väčšiu stabilitu vo svojom živote a teda predpokladá sa, že aj ich deti budú vyrastať v stabilite, a preto nebudú mať problém s duševným zdravím, resp. tých duševných problémov bude menej. Navyše, mladší rodičia sa deťom venujú menej kvôli práci, ktorá im častokrát berie veľmi veľa času. Aj tento fakt má negatívne dopady na rodinnú pohodu a vzťahy.

Vek rodičov je dôležitým faktorom v sociálnom živote detí

Štúdie ukázali, že deti starších rodičov sú lepšie vychované a v porovnaní s rovesníkmi spôsobujú menšie problémy. U takýchto deti je tiež nižšia pravdepodobnosť, že budú vzdorovať pravidlám alebo že budú fyzicky agresívne.

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.