Vedci neustále objavujú nové veci a jedným z ich posledných objavov je totálne prekvapivo nový orgán v ľudskej hlave. Tento nový nález holandských vedcov mimoriadne prekvapil, pretože ho objavili vtedy, keď študovali rakovinu prostaty.

Pri skúmaní CT a PET snímok si vedci v Holandskom onkologickom ústave všimli nový súbor predtým neidentifikovaných orgánov. Ide o skupinu veľkých slinných žliaz (nazývaných tubárne slinné žľazy), ktoré sa nachádzajú za nosom, presnejšie v mieste, kde sa nosová dutina stretáva s hrdlom. Ale aký je ich účel? Zdá sa, že tieto žľazy sú tam zrejme na to, aby mazali a zvlhčovali oblasť hrdla za nosom a ústami. Objavenie žliaz bolo pre mnohých vedcov šokom, keďže až do dnešných dní dlho zostali žľazy bez povšimnutia.

Dr. Wouter Vogel, radiačný onkológ z Holandského onkologického ústavu, sa vyjadril takto: „Ľudia majú tri skupiny veľkých slinných žliaz, ale nevedeli sme, že sa nachádzajú aj tam. Doteraz sme vedeli len to, že jediné slinné alebo slizničné žľazy v nazofaryngu sú mikroskopicky malé a všetky z nich sú rovnomerne rozložené po celej sliznici. Predstavte si teda naše prekvapenie, keď sme ich našli.“ Aj keď tím vedcov chce viac skúmať iluzívne žľazy, je zjavne dosť ťažké sa k nim dostať. Doktor vysvetlil: „Ich poloha nie je príliš prístupná a na jej zistenie potrebujete veľmi citlivé snímky.“

Doktor zároveň dodal, že objavenie týchto žliaz by mohlo vysvetliť fakt, prečo mnoho ľudí, ktorí podstúpia rádioterapiu hlavy, často trpia problémami so suchom v ústach a majú tiež problémy s prehĺtaním. Verí sa, že jediný nesprávny zásah rádioterapie môže natrvalo poškodiť jemné tkanivá, pretože sa ich nikdy nikto nepokúsil ušetriť. Vedci teraz dúfajú, že tento objav pomôže pacientom s rakovinou prekonať niektoré ich komplikácie po rádioterapii, pretože sú presvedčení, že veľa komplikácií súvisí s objavenými slinnými žľazami.

 

 

 

 

Zdroj

Foto: Facebook, Pixabay

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.