Vedci objavili na Novom Zélande úplne nové druhy žralokov. Ide konkrétne až o 3 nové druhy a sú jedinečné tým, že svietia v tme. Zaujímavé je, že viac sa vie o Marse a Mesiaci ako o oceánoch na tejto planéte. Podľa National geographic totiž nebolo preskúmaných približne 80% zo svetových oceánov.

Foto od Facebook

Táto nová štúdia bola publikovaná v časopise Frontiers in Marine Science. Konkrétne sa jedná o žraloka kitefínového, žraloka lucifera a lampióna južného. Práve prvý spomínaný je doposiaľ považovaný za najväčšieho podmorského tvora, ktorý dorastá do dĺžky 1,8 metrov. Samozrejme, že v pomere k tým najväčším žralokom nie je až taký veľký. Napríklad žralok veľrybí dorastá až do dĺžky 17 metrov.

Čo sa týka schopnosti tvora svietiť v tme, tak nejde o prvý prípad. Bioluminiscencia, resp. žiarivosť, bola už zaznamenaná u tvorov ako medúzy, kalmáre i rôzne ryby. Toto je však prvýkrát, čo bola táto schopnosť zaznamenaná u žralokov. „Bioluminiscencia sa často považuje za veľkolepú, ale veľmi neobvyklú. Vzhľadom na rozsiahlosť hlbokých morí a svetielkujúcich organizmov je zrejmé, že produkcia svetla v takejto hĺbke hrá dôležitú úlohu pri štruktúrovaní najväčšieho ekosystému na planéte,“ píše sa v štúdii.

Foto od Facebook

Tieto objavené druhy žralokov žijú v takzvanej mezopelagickej zóne, známej tiež ako zóna súmraku, a to v hĺbke 200 až 1 000 metrov. Vedci sú však mierne zmätení tým, prečo má žralok kitefín schopnosť svietiť tme, pretože má menej predátorov ako zvyšní dvaja žraloci. Sú preto potrebné ďalšie štúdie.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.