V Južnej Afrike bol objavený blízky príbuzný neslávneho pavúka s názvom „Čiernej vdova“ a odborníci tvrdia, že to môže byť najväčší z tohto letálneho rodu. Jeho hryz má podobné účinky ako hryz čiernej vdovy. Nazvali ho Phinda Button a objavili ho len nedávno.

Foto od youtube

Prvýkrát sa s týmto druhom stretla Barbara Wright v parku Tembe Elephant ešte v roku 2014, ale odborníci ho klasifikovali ako nový druh pavúka len nedávno. Tvrdia, že pokojne môže ísť o najväčší druh z rodu Latrodectus, kam patrí aj čierna vdova. Dr. Ian Engelbrecht z univerzity v Pretorii, sa taktiež zúčastnil tohto výskumu. „Hneď som si myslel, že ide o niečo zvláštne, no nie som si istý, či to bol len jeden exemplár, ktorý sa tu dostal z Madagaskaru alebo z nejakého iného exotického miesta,“ povedal.

Aj preto sa rozhodli pokračovať s hľadaním ďalších druhov pavúkov z tohto rodu. Samice možno rozpoznať tým, že majú jasné červené znaky na chrbte a podbrušku. Tento pavúk vytvára aj unikátny fialový vaječný vak, ktorý obsahuje približne 600 vajíčok. Podľa Dr. Engelbrechta pochádza tento druh z Južnej Afriky a môže ísť o najväčšieho pavúka svojho rodu na svete. 

Foto od youtube

Expertka Barbara Wrightová sa k danému druhu vyjadrila takto: „Všetky pavúky z rodu Latrodectus sú považované za medicínsky veľmi dôležité kvôli ich silnému neurotoxickému jedu. Účinok jedu na človeka sa môže prejaviť bolesťou, búšením srdca, potením či zvracaním. Doteraz objavené druhy pavúka z daného rodu tvoria tri z deviatich najnebezpečnejších pavúkov na svete. Barbara tiež uviedla, že najnovší objavený druh je veľmi plachý, samotársky a učenlivý a doteraz neexistujú žiadne správy o uhryznutí. Ich objav môže veľmi pomôcť zvýšiť povedomie o ohrozených biotopoch. Odborníci to považujú za dôležitý a veľkolepý objav.

Fakty o pavúkoch z rodu Latrodectus:

– Tento rod pavúkov je známy pre svoje toxické, niekedy až smrteľné uhryznutia.

– Latinský názov pre všetky druhy z rodu je Latrodectus.

– V globálnom meradle existuje až 31 uznávaných druhov týchto pavúkov.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.