V Južnej Afrike bol objavený blízky príbuzný neslávneho pavúka s názvom “Čiernej vdova” a odborníci tvrdia, že to môže byť najväčší z tohto letálneho rodu. Jeho hryz má podobné účinky ako hryz čiernej vdovy. Nazvali ho Phinda Button a objavili ho len nedávno.

Foto od youtube

Prvýkrát sa s týmto druhom stretla Barbara Wright v parku Tembe Elephant ešte v roku 2014, ale odborníci ho klasifikovali ako nový druh pavúka len nedávno. Tvrdia, že pokojne môže ísť o najväčší druh z rodu Latrodectus, kam patrí aj čierna vdova. Dr. Ian Engelbrecht z univerzity v Pretorii, sa taktiež zúčastnil tohto výskumu. “Hneď som si myslel, že ide o niečo zvláštne, no nie som si istý, či to bol len jeden exemplár, ktorý sa tu dostal z Madagaskaru alebo z nejakého iného exotického miesta,” povedal.

Aj preto sa rozhodli pokračovať s hľadaním ďalších druhov pavúkov z tohto rodu. Samice možno rozpoznať tým, že majú jasné červené znaky na chrbte a podbrušku. Tento pavúk vytvára aj unikátny fialový vaječný vak, ktorý obsahuje približne 600 vajíčok. Podľa Dr. Engelbrechta pochádza tento druh z Južnej Afriky a môže ísť o najväčšieho pavúka svojho rodu na svete. 

Foto od youtube

Expertka Barbara Wrightová sa k danému druhu vyjadrila takto: “Všetky pavúky z rodu Latrodectus sú považované za medicínsky veľmi dôležité kvôli ich silnému neurotoxickému jedu. Účinok jedu na človeka sa môže prejaviť bolesťou, búšením srdca, potením či zvracaním. Doteraz objavené druhy pavúka z daného rodu tvoria tri z deviatich najnebezpečnejších pavúkov na svete. Barbara tiež uviedla, že najnovší objavený druh je veľmi plachý, samotársky a učenlivý a doteraz neexistujú žiadne správy o uhryznutí. Ich objav môže veľmi pomôcť zvýšiť povedomie o ohrozených biotopoch. Odborníci to považujú za dôležitý a veľkolepý objav.

Fakty o pavúkoch z rodu Latrodectus:

– Tento rod pavúkov je známy pre svoje toxické, niekedy až smrteľné uhryznutia.

– Latinský názov pre všetky druhy z rodu je Latrodectus.

– V globálnom meradle existuje až 31 uznávaných druhov týchto pavúkov.

Zdroj

Zanechať komentár

avatar
  Subscribe  
Upozorniť