Svetlozelený kvet Fritillaria delavayi zberajú ľudia na lekárske účely už celých 2 000 rokov. Teraz však mení svoju farbu na hnedú, aby sa zamaskoval. V Číne bola už dávno objavená táto rastlina na výrobu tradičnej medicíny. Novou štúdiou sa však zistilo, že sa rastlina dokázala vyvinúť tak, aby sa dokázala maskovať pred ľuďmi.

Podľa Live Science vedci, ktorí študujú túto šedo-hnedú rastlinu, ktorá každých päť rokov produkuje zelený kvet, zistili, že výmenou za jemnejší odtieň postupne stráca svoje jasné sfarbenie. Vedci si myslia, že ide o obranný mechanizmus, ktorý si rastlina vyvinula, aby sa ukryla pred očami človeka. „Rovnako ako iné maskované rastliny, ktoré sme študovali, aj pri tejto sme si mysleli, že vývoj maskovania bol riadený bylinožravcami, ale také zvieratá sme nenašli. Potom sme si uvedomili, že dôvodom môžu byť ľudia,“ uviedol Yang Niu, spoluautor štúdie.

Táto rastlina rastie uprostred skalnatej krajiny čínskych hôr Hengduan a v niektorých častiach Nepálu. Cibuľa rastliny má vlastnosti, ktoré dokážu liečiť kašeľ a iné ochorenia dýchacích ciest. Táto nedávna štúdia však ukázala, že niektoré populácie rastliny si zachovávajú svoje sivohnedé sfarbenie ako spôsob, ako splynúť s jej skalnatým okolím, a tak zostávajú mimo dohľadu zberačov. 

Rastliny sfarbené na zeleno boli zberateľmi oveľa ľahšie detekovateľné v porovnaní so sivohnedými odrodami, najmä na skalnatom pozadí. Štúdia ukazuje, že rastliny, ktoré sa dokážu sfarbiť na tmavo, sa nachádzajú aj v najviac vyťažených oblastiach, čo naznačuje priamu koreláciu medzi sfarbením rastliny a ľudským zásahom. „Je pozoruhodné vidieť ako môžu mať ľudia taký priamy a dramatický vplyv na sfarbenie divokých organizmov, nielen na ich prežitie, ale aj na samotný vývoj,“ uviedol spoluautor Martin Stevens.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.