Tím vedcov v Keni prišiel s novou stratégiou ako účinne bojovať s maláriou. Navyše dokázali objaviť mikróby, ktoré na 100% chránia komáre pred infekciou, ktorú potom roznášajú na ľudí. „Údaje, ktoré zatiaľ máme naznačujú, že ide o 100% blokádu,“ uviedol pre agentúru BBC News Dr. Jeremy Herren z Medzinárodného centra fyziológie a ekológie hmyzu. „Myslím, že ľudia čoskoro zistia, že ide o skutočne veľký prielom,“ dodal.

moustique fotografia
Foto od FotoshopTofs

Momentálne pracujú na vývoji plánu ako rozšíriť tieto mikróby naprieč populáciami komárov v infikovaných oblastiach. V Afrike ide o skutočne veľký problém, keďže každý rok zabije malária až 400 000 ľudí. Vedci pritom úplnou náhodou narazili pri kenskom jazere zvanom Victoria na hubu „Microsporidia MB“. Ich cieľom je teraz rozšíriť tieto mikróby do tiel najmenej 40% komárov v oblastiach postihnutých maláriou. Ostáva im už len zvoliť správny spôsob ako mikróby rozšíriť.

Ich sľubný laboratórny výskum bol uverejnený aj v prestížnom vedeckom časopise Nature, kde okrem iného napísali aj toto: „Tieto zistenia sú významné z hľadiska regionálneho prenosu a epidemiológie malárie, ako aj mapovania rizika.“ Takýto program by bol zároveň najväčším krokom vpred v úsilí o odstránenie malárie, resp. v boji s touto zákernou chorobou.

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.