Znečistenie plastmi je čoraz viac znepokojujúce, ale vedci sa snažia tento problém deň čo deň vyriešiť. Už sme vám písali o rôznych iniciatívach a toto je ďalšia z nich. Jednému z odborných tímov sa teraz totiž podarilo nájsť spôsob, ako efektívnejšie odbúravať polyetylén.

Foto od Pixabay

Napríklad len v roku 2017 sa vyrobilo až 100 miliónov ton polyetylénovej živice a pretože sa biologicky nerozkladá, má vážny dopad na planétu. Plasty často končia na skládkach alebo sú spálené, no pri tejto činnosti sa uvoľňujú nebezpečné toxické chemikálie. Nová štúdia však ukázala ako sa dá plast rýchlejšie rozložiť a znovu použiť – treba však poznamenať, že polyetylén nie je nikdy úplne recyklovateľný. Dobrou správou ale je, že vedci našli spôsob, ako rozložiť polyetylén pri nižšej teplote a zmeniť ho na alkylaromatické molekuly.

Tieto molekuly môžu byť opätovne použité napríklad v kozmetike či pri mazaní strojov. To, čo robí túto metódu jedinečnou je, že pri nej výrazne klesá teplota potrebná na rozklad materiálu. Teplota musí pri tejto metóde dosiahnuť iba 300 stupňov Celzia, čo je oveľa menej ako v prípade zvyčajne požadovaných 500 až 1 000 stupňov Celzia. Tento teplotný rozdiel je dôležitý, pretože redukuje fosílne palivá potrebné na opätovné zostavenie polyetylénu. Vďaka tejto úspore fosílnych palív sa zdá, že to má svetlú budúcnosť a vedci veria, že ich zistenie bude mať napokon aj komerčnú hodnotu.

Susannah Scott, chemická inžinierka z Kalifornskej univerzity, ktorá bola spoluautorkou štúdie, hovorila o hodnote štúdie a vysvetlila: „Globálne je to dnes trh s 9 miliardami dolárov, takže za tým stojí aj nemalá ekonomická hodnota. Toto je pozitívny krok pri prestavbe plastov. Tešíme sa, že spoločnosti budú musieť začať uvažovať o alternatívach plastoch, pretože vplyv polyetylénu na životné prostredie bude čoraz závažnejší.“ 

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.