Vedci po prvýkrát v histórii ukázali koľko a kde by malo byť vysadených stromov

3299

Stromy sú extrémne dôležité pre celú planétu. Nie je to len fráza, ale holý fakt. Je viac než potrebné, aby sa približne 0,9 miliardy hektárov pôdy na celom svete opäť zalesnilo. V konečnom dôsledku by to pomohlo zachytiť až dve tretiny uhlíkových emisií, ktoré sú spôsobené ľudskou činnosťou. Podľa vedcov by bola práve toto tá najlepšia metóda, ako účinne bojovať proti zmene klímy.

Crowther Lab na ETH v Zürichu sa zaoberá riešením klimatických zmien. Vo svojej najnovšej štúdii výskumníci prvýkrát ukázali, kde na svete je potrebné vysadiť nové stromy a koľko uhlíka by dokázali uložiť. Vedúci celej štúdie to vysvetlil takto: „Keď sme robili tieto výpočty, tak jeden aspekt bol pre nás mimoriadne dôležitý a to ten, že mestá alebo poľnohospodárske oblasti sme vylúčili z celkového potenciálu obnovy, pretože tieto oblasti sú potrebné pre ľudský život.“

1 16

Výskumníci vypočítali, že za súčasných klimatických podmienok by mohlo byť vysadených toľko stromov, koľko by pokrylo 4,4 miliardy hektárov. To je o 1,6 miliardy viac ako ich je v súčasnosti. Tieto nové lesy by mohli „uskladniť“ až 205 miliárd ton uhlíka, ktorý je uvoľnený do atmosféry v dôsledku ľudskej činnosti, a to už od doby priemyselnej revolúcie.

Thomas Crowther, spoluautor štúdie povedal: „Všetci sme vedeli, že obnova lesov by mohla zohrávať obrovskú úlohu v boji proti klimatickým zmenám, ale doteraz sme naozaj nevedeli, aký veľký dopad to naozaj bude mať. Naša štúdia jasne ukazuje, že obnova lesov je tým najlepším riešením v boji proti klimatickým zmenám. Musíme však konať rýchlo, pretože kým nové lesy vyrastú, tak to bude trvať desaťročia.“

Štúdia tiež ukazuje, ktoré časti sveta sú najvhodnejšie na obnovu lesov. Najväčší potenciál možno nájsť len v šiestich krajinách: v Rusku (151 miliónov hektárov); USA (103 miliónov hektárov); Kanada (78,4 milióna hektárov); Austrália (58 miliónov hektárov); Brazília (49,7 milióna hektárov); a Čína (40,2 milióna hektárov). Webová stránka Crowther Lab umožňuje používateľom pozrieť sa na akékoľvek miesto na svete a zistiť, koľko stromov by tam mohlo byť posadených a koľko uhlíka dokážu uložiť.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre