Tím myší, ktorý strávil mesiac vo vesmíre, by mohol podľa novej štúdie odhaliť kľúč k spomaleniu starnutia. Dvanásť vesmírnych myší bolo vyslaných na palubu Medzinárodnej vesmírnej stanice ešte v roku 2018 a po návrate na Zem vedci zistili, že niektoré myši nielenže lepšie zvládali stresy z pobytu vo vesmíre, ale vykazovali aj menej známok starnutia.

Foto od Pixabay

Tieto zvieratá boli vypustené do vesmíru prostredníctvom rakety Falcon Heavy patriacej spoločnosti SpaceX v rámci štúdie uskutočnenej Japonskou agentúrou pre výskum letectva a kozmonautiky. Tím, ktorý sa zúčastnil štúdie, sa zaoberal účinkami bielkovín s názvom Nrf2, o ktorých sa predtým zistilo, že zabraňujú rakovine a iným chorobám. Pred poslaním na obežnú dráhu bola polovica myší geneticky upravená a polovica zostala nemodifikovaná. Štúdia uvádza, že myši, ktoré nemali Nrf2, zaznamenali zmeny v krvných zložkách spojené s procesom starnutia, zatiaľ čo myši s Nrf2 vykazovali malé známky zmien. Navyše, zatiaľ čo všetky tvory zostali do značnej miery zdravé, tak tie bez Nrf2 prestali priberať na váhe, kým boli vo vesmíre

Výskum ukázal, že zmeny v ľudskom tele spôsobené trávením času vo vesmíre skutočne pripomínajú zrýchlený proces starnutia, čo z vesmíru robí ideálne prostredie na štúdium toho, ako k starnutiu skutočne dochádza. Medzi príznaky, ktoré astronauti zažívajú, patrí zníženie hustoty kostí a problémy s imunitným systémom. Tieto problémy sú pravdepodobne spôsobené extrémnymi podmienkami vo vesmíre, ako je napríklad nulová gravitácia či zvýšené vystavenie žiareniu. Výsledný efekt je akousi rýchlou verziou toho, ako ľudia na Zemi starnú. Vďaka vesmírnym myšiam a ich pobytu na ISS sa vedci teraz domnievajú, že Nrf2 by mohlo pomôcť pri stresoch spojených nielen s cestovaním vesmírom, ale prípadne aj so starnutím.

Foto od Pixabay

Profesor Masayuki Yamamota povedal:Výsledky zdôrazňujú význam úlohy, ktorú Nrf2 zohráva pri vplyve stresu vo vesmíre. Tím vedcov stojacich za štúdiou tvrdí, že sa už zaoberá vývojom terapií s použitím Nrf2 pre pacientov s chorobami súvisiacimi s vekom. Dúfame, že v budúcnosti by tieto spôsoby liečby mohli pomôcť s mnohými, dnes ešte nevyliečiteľnými chorobami, a to vrátane Alzheimerovej choroby či demencie.“ Vyzerá to tak, že tieto vesmírne myši môžu nájsť kľúč k veľmi hodnotnému riešeniu.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.