Vedci z USA sa rozhodli, že sa zamerajú na pavučinu, ktorú bežne vytvárajú pavúci a pokúsia sa ju ako keby preložiť do hudby. Domnievajú sa totiž, že pomocou týchto naťahaných sieti s nami dokážu pavúci komunikovať.

Foto od Wikimedia

Hudba bola komponovaná pomocou frekvencií vibrujúcej pavučej siete s rôznymi frekvenciami zvuku pridelenými samostatným prameňom. Skomponovali to skenovaním pavučiny pomocou laserov a zachytením 2D prierezov predtým ako použili počítačové algoritmy na rekonštrukciu 3D pavučej siete.

Tím na základe toho vytvoril hudobné noty, ktoré potom kombinoval do vzorov – na základe 3D štruktúry siete – vytvárajúcich melódie, ktoré podľa vedcov umožňujú medzidruhovú komunikáciu. Vedci následne vytvorili nástroj podobný harfe, pomocou ktorého následne zahrali takzvanú pavučiu hudbu.

Foto od Pixabay

O pavúkoch je známe, že nevidia veľmi dobre, takže svoj svet vnímajú najmä prostredníctvom vibrácii. Vibrácie vznikajú vtedy, keď pavúk napne niektorú sieť v pavučine napríklad počas budovania pavučiny alebo keď sa pavučina pohne kvôli vetru. Vedci teraz tvrdia, že ich najbližším cieľom bude naučiť sa komunikovať s pavúkmi pomocou ich vlastného jazyka.

Viac na videu:

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.