Myslíte si, že by sa dalo rozoznať to, či niekto má koronavírus len na základe jeho hlasu? Nuž, čoskoro to zrejme bude reálne. Alex je umelá inteligencia, ktorú čoskoro chcú uviesť do prevádzky a jej cieľom je diagnostikovať tento vírus len na základe ľudského hlasu.

, Vedci si myslia, že inteligentné reproduktory dokážu diagnostikovať COVID-19 len na základe hlasu

Spoločnosť Vocalis Health tvrdí, že pomocou hlasovej analýzy skúša, či je možné COVID-19 detekovať v rečových vzorcoch. Tesne po vypuknutí pandémie pracovala izraelská spoločnosť na vývoji softvéru, ktorý by dokázal zistiť či ľudia trpia chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, a to tak, že ten softvér zachytí príznaky toho, či daná osoba má problémy s dýchaním. Vedci si totiž uvedomili, že takáto myšlienka môže zmeniť hru, keď dôjde na diaľku k detekcii podobných symptómov u pacientov s koronavírusom.

Súd, ktorý sa koná za pomoci izraelského ministerstva obrany, teraz žiada ľudí, ktorí mali pozitívny test na COVID-19, aby “darovali” svoje hlasy pre účely nahrávania v aplikácii. Každý, kto sa prihlásil, bol požiadaný, aby zaznamenal sám seba a popísal jednoduchý obrázok. Určite to znie lepšie, ako keby ste si mali do nosa nechať strkať obrie vatové tyčinky. Za týmto všetkým stojí myšlienka, že existujú určité hlasové biomarkery spôsobené COVID-19. Aj keď bežní ľudia nie sú schopní tieto vzorce zachytiť, je možné vyvinúť takzvaný algoritmus umelej inteligencie, ktorý to dokáže.

, Vedci si myslia, že inteligentné reproduktory dokážu diagnostikovať COVID-19 len na základe hlasu

Na zistenie týchto biomarkerov spoločnosť Vocalis tiež požiadala ľudí, ktorí mali negatívny test, aby sa zaznamenali a následne túto nahrávku mohli porovnať. Takto sa im podarilo zhromaždiť viac ako 1 500 hlasových vzoriek. Snažili sa zistiť, či sa dá odhaliť koronavírus len na základe hlasu. Podľa Nature spoločnosť v súčasnosti testuje pilotnú verziu svojho skríningového algoritmu a hoci nesľubuje, že bude náhradou za oficiálne klinické testy, jej vývojári tvrdia, že by určite mohla pomôcť zmierniť tlak na praktických lekárov, nemocnice či testovacie centrá.

Tal Wenderow, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Vocalis, pre svoj web uviedol: “Toto nie je invazívne, nejde o drogu, nič nemeníme. Stačí len rozprávať.” Vedci tvrdia, že inteligentné reproduktory ako Alexa alebo Google Home budú v budúcnosti schopné používať algoritmy hlasovej analýzy na identifikáciu nielen COVID-19, ale aj mnohých ďalších chorôb vrátane demencie, depresie alebo dokonca srdcových chorôb.

 

 

 

Zdroj

Foto: Pixabay, youtube

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.