Či už je to prechádzka po parku alebo tréning s vysokou intenzitou v telocvični, cvičenie je veľmi prospešné pre telo. Čo ak však máte obmedzenú schopnosť pohybu? A čo ak by ste si mohli vychutnať niektoré z výhod dobrého tréningu bez toho, aby ste sa vôbec pohli? Aj toto môže byť čoskoro realita.

foto od Facebook

Vedci z Michiganu študujú triedu prírodne sa vyskytujúceho proteínu nazývaného Sestrin a zistili, že dokáže napodobniť mnohé priaznivé účinky cvičenia v prípade múch a myší. Zistenia, ktoré boli uverejnené v Nature Communications, by mohli pomôcť vedcom bojovať proti ochabnutiu svalov v dôsledku starnutia a iných príčin. „Vedci už predtým zistili, že sa Sestrin po cvičení hromadí vo svaloch,“ uviedla Myungjin Kim, odborná asistentka na katedre molekulárnej a integračnej fyziológie. Kim, v spolupráci s profesorom Jun Hee Leem a tímom vedcov, sa chcela dozvedieť viac o zjavnom spojení proteínu s cvičením.

Ich prvým krokom bolo povzbudiť muchy, aby cvičili. Využívajúc normálny inštinkt múch spočívajúci v tom, že automaticky vyliezajú von zo skúmavky, vyvinuli pre nich typ bežiaceho pásu. Tím trénoval muchy tri týždne a porovnával bežecké a letové schopnosti normálnych mušiek so schopnosťami múch s proteínom. „Muchy bez sestrina sa cvičením nezlepšili,“ povedala Kim. A čo viac, keď nadmerne exprimovali Sestrin do svalov múch, tak zistili, že tieto muchy mali lepšie schopnosti ako trénované mušky a to dokonca aj bez cvičenia.

Medzi priaznivé účinky proteínu patrí nielen zlepšená výdrž. Myšiam bez neho chýbala zlepšená aeróbna kapacita, mali horšie dýchanie a spaľovanie tukov, ktoré sú zvyčajne spojené s cvičením. „Navrhujeme, aby Sestrin mohol koordinovať tieto biologické aktivity aktivovaním alebo vypínaním rôznych metabolických ciest,“ povedal Lee. Vedcom sa taktiež podarilo dokázať, že svalovo špecifický Sestrin môže pomôcť predchádzať atrofii. „Táto nezávislá štúdia opäť zdôrazňuje, že samotný Sestrin je dostatočný na to, aby priniesol mnoho výhod v oblasti fyzického pohybu a cvičenia,“ dodal Lee.

Na záver Kim dodala, že je veľmi dôležité jeho budúce štúdium a ich zistenia by následne mohli viesť k liečbe ľudí, ktorí nemôžu cvičiť.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.