Vedci prídu raz za čas so zvláštnymi, no geniálnymi nápadmi, ktoré dokazujú, že fantázia je vo vede niekedy rovnako dôležitá ako samotná inteligencia. Ak aj s týmto názorom náhodou nesúhlasíte, tak dnes vám dokážeme, že by ste mali.

Vedci vykonali štúdiu, ktorá preukázala, že existuje oveľa lepší spôsob chránenia kráv pred nepríjemnými dotieravými muchami, ako využívaním pesticídov. Zistili, že namaľovaním kravám rovnakých pruhov ako tie, ktoré majú zebry, skutočne pomáha maskovať zvieratá pred nepríjemnými škodcami. Vedci testovali svoje teórie na šiestich japonských čiernych kravách tak, že tieto zvieratá namaľovali. Výsledky boli skvelé.

Kravy aj poľnohospodári sú šťastní, len muchy sú nešťastné. Podľa vedcov z Japonska, ktorí vykonali štúdiu s pásikavými kravami, sú ich zistenia dôležité, pretože ukazujú, že pesticídy nie sú také účinné pri odstraňovaní škodcov, ako obyčajné namaľované prúžky z netoxických materiálov. Je to lacnejšie, zdravšie a šetrné k životnému prostrediu. Zviera s pruhmi bolo pod atakom múch až o 50% menej!

Kravy častokrát tieto muchy hrýzu, no ukázalo sa, že bielo čierne pruhy dokážu výrazne znížiť počet útokov otravného hmyzu. Existuje niekoľko hlavných teórií o tom, akú funkciu majú čiernobiele pruhy zebry. Napríklad niektorí vedci sa domnievajú, že pruhy pomáhajú zebrám schovávať sa pred muchami a inými škodcami, zatiaľ čo iní si myslia, že pruhy fungujú ako kamufláž pred dravcami. Tretia teória je však taká, že pruhy v skutočnosti fungujú ako prirodzený systém, ktorý slúži na chladenia tiel týchto zvierat v horúcich afrických podmienkach.

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.