Včely sú veľmi užitočné a usilovné zvieratká. Vedci sa tak rozhodli, že ich začnú trénovať, aby dokázali v priebehu niekoľkých sekúnd detekovať koronavírus u človeka. Ide o výskum, za ktorý je zodpovedná univerzita Wageningen.

Foto od Pixabay

Vedci sa rozhodli vycvičiť 150 včiel, aby dokázali vnímať Covid-19 len za pomoci vlastného pachu. Podrobili ich testom v laboratóriu. Zakaždým, keď boli včely vystavené vôni z infikovanej vzorky, dostali odmenu v podobe roztoku vody a cukru. Opakovaním tohto úkonu si včely dokázali spojiť cukrovú odmenu s prácou a brali to ako stimul.

Niektoré včely si dokonca dokázali spojiť rozdielnu vôňu bez nároku odmenu. Takto vycvičená včela dokáže identifikovať infikovanú vzorku do niekoľkých sekúnd. Za týmto projektom stojí francúzska univerzita Université Paul Sabatier a start up InsectSense. Je však známe, že okrem včiel dokážu len na základe vône detekovať koronavírus aj psy.

Keďže psy majú až 60-krát viac pachových receptorov ako ľudia, tak od začiatku pandémie dokázali objaviť pozitívne prípady až s 90% úspešnosťou. A teraz si vedci veľa sľubujú nielen od psov, ale aj od usilovných včiel.

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.