Nadávky niektorí používajú veľmi často a radi, iní sa im snažia vyhýbať. Možno ste však nevedeli, že aj nadávanie má niekoľko výhod. Dokonca je vedecky dokázané, že používanie vulgarizmov je pre ľudí doslova prospešné a teda tí, ktorí ich aktívne používajú, môžu mať týchto 5 výhod oproti iným.

Môže ísť o znak inteligencie

Podľa štúdie môže nadávanie znamenať to, že ste inteligentný. Účastníci štúdie dostali za úlohu vymenovať za minútu čo najviac slov na písmená A, S a F. Zistilo sa, že tí ľudia, ktorí dokázali vymenovať najviac slov, pri plnení stanovenej úlohy využívali najviac nadávok.

Môže to značiť čestnosť

V sérii troch štúdii ešte v roku 2017 bola objavená pozitívna súvislosť medzi používaním vulgarizmov a čestnosťou. Zistilo sa, že ľudia, ktorí nadávajú, klamú menej a celkovo bola u nich zistená vyššia miera identity.

Nadávky pomáhajú s lepším zvládnutím bolesti

Aj skutočnosť, že nadávky dokážu pomôcť lepšie zvládnuť bolesť, dokázali viaceré štúdie. Ľudia, ktorí používali počas štúdie vulgarizmy a vložili ruky do ľadovej vody, boli schopní ich tam nechať dlhšiu dobu a necítili takú bolesť. Rovnako tak ľudia, ktorí prechádzali na bicykli ťažkým terénom a nadávali pritom, preukázali väčšiu silu ako tí, ktorí používali iba neutrálne slová.

Má to katarzný účinok

Používanie vulgarizmov umožňuje vyjadriť širokú škálu emócii. Umožňuje to ľuďom skrátka rýchlo a efektívne komunikovať o vlastných pocitoch. A veda zároveň potvrdila, že to má na človeka pozitívny katarzný účinok.

Nadávky pomáhajú udržiavať dobré vzťahy s kolegami

Štúdiou sa zistilo, že nadávanie na pracovisku ma pozitívne účinky na atmosféru. Vulgárne výrazy sa údajne niekedy používajú na lepšie vyjadrenie priateľstva a solidarity, ale taktiež slúžia ako prostriedok na odstránenie alebo zmiernenie komplikácii.

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.