Účinky súvisiace so zmenou podnebia sa čoraz viac prejavujú na celom svete, a to od silného sucha až po katastrofické požiare. Najnovší plán ako to zastaviť? Iba trochu ukryť slnko. Znie to šialene, ale tím vedcov z univerzity v Kapskom Meste nedávno zverejnil návrh na trvalé zatmenie slnka nad juhoafrickým hlavným mestom.

Foto od Wikimedia

V článku publikovanom v časopise Environmental Research Letters vedci naznačujú, že by sa do hornej atmosféry Zeme nad Kapským mestom čerpalo veľké množstvo plynu oxidu siričitého čím by vytvorili reflexný mrak, ktorý by účinne odfiltroval slnečné svetlo a ochladil mesto pod ním. V posledných rokoch zažili obyvatelia Kapského Mesta niekoľko extrémnych súch, pri ktorých nedostatok vody klesol pod úroveň potrebnú na zabezpečenie celej populácie. 

Vedci a vládne orgány zvažujú niekoľko spôsobov, ako zmierniť dopady zmeny podnebia. Vedci zapojení do tohto plánu tvrdia, že ich metóda známa ako Strategické aerosólové injekcie (SAI) by mohla znížiť pravdepodobnosť vzniku extrémneho sucha až o 90%. V správe uvádzajú toto: „Naše objavy naznačujú, že udržanie priemernej globálnej teploty na úrovni tej v roku 2020 prostredníctvom SAI by kompenzovalo predpokladané riziko vzniku sucha, čím by sa podarilo udržať riziko na dnešnej úrovni.“

Foto od youtube

Je to kontroverzný nápad, ktorý bol odborníkmi kritizovaný ako riskantný a taktiež bol kritizovaný preto, že nerieši základné príčiny zmeny podnebia. Dokument publikovaný spoločnosťou Climate Analytics totiž varoval, že táto myšlienka predstavuje potenciálne nebezpečné zasahovanie do klimatického systému. Výrazne by zmenil klimatický systém, ktorý by produkoval víťazov a porazených v rôznych regiónoch a na rôznych úrovniach. Preto by sa s najväčšou pravdepodobnosťou stal zdrojom masívneho konfliktu medzi národmi.

Vedci z univerzity v Kapskom Meste uznávajú, že ich návrh je riskantný, ale zdôrazňujú, že je jednou z mnohých myšlienok, ktoré by mohli byť zohľadnené pri hľadaní spôsobov, ako znížiť dopady na podnebie. Je ironické, že čerpanie obrovského množstva emisií fosílnych palív do ovzdušia je to, proti čomu sa svet snaží bojovať, takže skôr, ako krajiny začnú vypúšťať do atmosféry ešte viac oblakov plynu, možno bude treba najskôr zvážiť nejaké ďalšie možnosti.

 

Zdroj

 

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.