Kvôli dopadu, ktoré má ľudstvo na ekosystémy, skupina vedcov varuje, že pokiaľ nenastane radikálna zmena, tak ľudia sa môžu nakaziť 540 000 až 850 000 doteraz neznámymi vírusmi. Medzivládna vedecko-politická platforma vyslala po výskume budúcich vírusov, vážne varovanie.

Foto od Wikimedia

Výsledkom práce 22 biológov, odborníkov na choroby a ekológov bola správa, ktorá odhaduje, že ďalšie státisíce vírusov môžu mať v budúcnosti dopad na ľudí. Prezident Aliancie pre ekologické zdravie, Dr. Peter Daszak, vysvetlil súčasnú situáciu a jej vývoj do budúcna: „Ľudské činnosti, ktoré vedú k zmene podnebia a strate biodiverzity zvyšujú riziko vzniku pandémie. Zmeny v spôsobe využívania pôdy, rozširovanie a zintenzívnenie poľnohospodárstva, neudržateľný obchod, výroba i spotreba narúšajú prírodu a zvyšujú kontakt medzi divočinou, dobytkom, patogénmi a ľuďmi. Toto je jednoduchá cesta k pandémiám.“

V rámci boja proti tejto problematike vedci odporúčali, aby sa ročne vynaložilo okolo 40 miliárd eur na to, aby sa tak nepustošila voľne žijúca zver i príroda a znížila sa spotreba hospodárskych zvierat. Štúdia ďalej poznamenala, že COVID-19 bol problémom spôsobeným človekom kvôli vplyvu, ktorý má ľudstvo na biodiverzitu, a to prostredníctvom stravovacích návykov a odlesňovania spôsobeného konzumným životom. Správa pokračovala v opätovnom zdôrazňovaní dôležitosti riadiacich orgánov v boji proti zmene podnebia.

Foto od Wikimedia

Z tejto správy je zrejmé, že zameranie sa na zmenu podnebia a na znižovanie negatívnych účinkov je nevyhnutné pre redukovanie šancí na vznik ďalších pandémii, ktoré tak ovplyvňujú a aj do budúcna určite ovplyvnia svet. To, či vlády jednotlivých štátov vyvinú konkrétne úsilie na zníženie znečistenia, spotreby mäsa a odlesňovania, sa ale ukáže až časom.

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.