Vedci varujú, že pokračujúce ničenie lesov v takomto rozsahu spôsobí ešte oveľa viac pandémii

381

Vedci varovali, že pokračujúce ničenie svetových lesov bude mať za následok rozpútanie ďalších pandémií. Samit OSN o biodiverzite je naplánovaný na 30. septembra v New Yorku a téma znie „Naliehavá činnosť v oblasti biodiverzity pre trvalo udržateľný rozvoj“.

Na tomto samite sa chystajú vedci varovať svetových vodcov pred zdravotnými rizikami, ktoré predstavuje odlesňovanie a poskytnú jasný dôkaz o súvislosti medzi ničením životného prostredia a zvýšeným výskytom nových smrteľných vírusov. „Pandémia COVID-19 len zdôraznila dôležitosť vzťahu medzi ľuďmi a prírodou. Pripomíname, že keď ničíme a degradujeme biodiverzitu, tak narúšame sieť života a zvyšujeme riziko prenosu chorôb z divočiny na ľudí. Odpovede na pandémiu poskytujú jedinečnú príležitosť na transformačné zmeny. Investícia do zdravia našej planéty je investíciou do našej vlastnej budúcnosti,“ tvrdia vedci.

Ako informuje denník The Guardian, tak takmer tretina všetkých objavujúcich sa infekcií pochádza z dôvodu zmien vo využívaní pôdy. Z tohto dôvodu by sme čoskoro mohli každý rok mať až päť alebo šesť nových epidémií. Nová štúdia zverejnená začiatkom augusta však pomohla odhaliť prečo existuje súvislosť medzi odlesňovaním a vírusmi. Zatiaľ čo niektoré druhy sú úplne vyhubené, tak také potkany či netopiere prežijú aj napriek odlesňovaniu. A práve takéto zvieratá najčastejšie prenášajú škodlivé patogény na človeka.

Vedci analyzovali približne 6 800 ekologických spoločenstiev na šiestich kontinentoch a našli dôkazy, ktoré spájajú trendy ľudského rozvoja a stratu biodiverzity s vážnymi epidémiami. Kate Jones, autorka štúdie a ekologička, povedala: „Varujeme pred tým už desaťročia. Nikto však tomu nikdy nevenoval pozornosť.“ Po aktuálnej pandémii sa však znovu objavil záujem o tento druh výskumu so snahou zmapovať riziká na celom svete, pričom sa čoraz viac presadzujú projekty týkajúce sa takýchto a podobných tém.

Rôzni vedci a ekonómovia navrhli ustanoviť systém monitorovania voľne žijúcich živočíchov, obmedziť ich pohyb, obmedziť odlesňovania a zastaviť obchodovanie s mäsom z divej zveri. Program by údajne každý rok stál viac ako 20 miliárd dolárov, čo naozaj nie je málo. Avšak na druhej strane netreba zabúdať na to, že je to oveľa menšia suma peňazí aká je momentálne potrebná na odvrátenie ekonomických škôd spôsobených pandémiou.

 

 

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre