Vedci z Japonska vyvinuli nový liek, ktorý je schopný stimulovať rast zubov. Zuby sú dôležitou súčasťou života každého človeka a veru nie je príjemné, keď o ne prídete. Aj v tomto smere však vedci konajú a snažia sa vymyslieť niečo, čo by ľuďom s nedostatkami chrupu pomohlo.

Foto od Pixabay

Strata zubov netrápi len starších ľudí, ale aj mladšie ročníky. Dnes jedinou možnosťou ako nahradiť stratené zuby je dať si urobiť umelé. Vedci z univerzity Kjoto a Fukui sa ale rozhodli, že vymyslia aj ďalšiu možnosť a síce liek, ktorý dokáže vyvolať opätovný nárast zubov.

Výskum s vyvíjaným liekom bol zatiaľ testovaný na myšiach. Priemerný dospelý človek má v ústach 32 zubov, no približne 1% populácie sa narodí s rôznymi vadami, ktoré spôsobujú chýbajúce zuby a vedci tvrdia, že práve u týchto ľudí dokážu prísť na koreň problému a vyriešiť ho.

Počas štúdie sa preukázal úspech vyvíjaného lieku u myši už pri prvom podaní a pokrok bol zaznamenaný aj u fretiek. „Našim ďalším plánom je testovanie lieku na iných zvieratách ako sú ošípané a psy,“ povedala vedúca autorka štúdie Katsu Takahashi.

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.