Horolezci a nadšenci zimných športov poznajú nebezpečenstvo omrzlín. V podstate dochádza k poškodeniu tkaniva, keď sú končatiny ako nos, uši, prsty na rukách i nohách vystavené veľmi nízkym teplotám. V odľahlých zasnežených oblastiach je však toto veľký problém a niekedy je veľmi ťažké dostať rýchlu lekársku pomoc, ktorá je v takom prípade mimoriadne dôležitá.

, Vedci vyvinuli účinný antibiotický sprej, ktorý dokáže účinne bojovať s omrzlinami
Foto od wikimedia

Vedci z ACS Biomaterials Science & Engineering však vyvinuli špeciálny liek, ktorý sa môže nastriekať na omrzliny a pomôže pri hojení rán. Omrzlina spôsobuje zamrznutie a následnú kryštalizáciu tekutín v koži a v podkladových tkanivách, čo vedie k zápalu, zníženému toku krvi a bunkovej smrti. Končatiny sú najviac postihnuté oblasti, pretože sú ďalej od jadra tela a je v nich tým pádom znížený prietok krvi. Ak omrzliny nie sú ošetrené hneď, môže to viesť k gangréne a amputácii postihnutých častí. Konvenčné liečby zahŕňajú ponorenie konkrétnej časti tela do teplej vody, aplikáciu lokálnych antibiotických krémov alebo podávanie protizápalových liekov, ale mnohé z týchto spôsobov nie sú v ťažko dostupných oblastiach k dispozícii. Ak si myslíte, že vás sa to netýka, nemáte pravdu. Za nedostupné oblasti sa považujú napríklad aj hory.

Rahul Verma a jeho kolegovia z Inštitútu pre nanotechnológiu sa pokúsili vyvinúť chladiaci sprej, ktorý by sa dal okamžite aplikovať na mieste postihnutom omrzlinami. Ich nová štúdia navyše preukázala, že svoj cieľ úspešne splnili. Do sprejového hydrogélu vložili heparínmi naplnené lipozómy, ktoré tiež obsahovali ibuprofén (liek proti bolesti a protizápalové liečivo) a propylénglykol, čo pomohlo zabrániť zamrznutiu spreja pri veľmi nízkych teplotách.

Keď vedci testovali sprejový gél na zvieratách s omrzlinami, tak zistili, že liečba úplne vyliečila zranenia do 14 dní. Pri aplikovaní antibiotického spreja na ranu sa úplne vyliečilo približne 80% zo všetkých rán. Vedci tvrdia, že sprej taktiež dokázal znížiť hladiny zápalových cytokínov v mieste rany a v krvnom obehu, čo pravdepodobne urýchlilo hojenie.

 

 

Zdroj

, Vedci vyvinuli účinný antibiotický sprej, ktorý dokáže účinne bojovať s omrzlinami
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.