Vedci v USA vytvorili ľudský biftek, ktorý je možné „vypestovať“ pomocou vlastných ľudských buniek a krvi. Znie to nechutne? Myslíme si, že rozhodne áno. Bizarný výsledok je známy ako „Ouroboros Steak“, pomenovaný podľa staroegyptského hada, ktorý požiera sám seba. Avšak, samotní vedci trvajú na tom, že konzumácia mäsa vypestovaného z ľudských buniek nie je kanibalizmus.

Aj keď je to skutočný kus mäsa, steak je v súčasnosti prototypom a malé kúsky sú momentálne vystavené na výstave Beazley Designs of the Year v Design Museum v Londýne. Steak vytvorili s použitím buniek zozbieraných z vnútornej strany líca, ktoré napájali sérom získaným z krvi po expirácii. Vedci prišli s týmto nápadom v nádeji, že upozornia na chyby laboratórneho mäsového priemyslu, ktorý tvrdí, že ponúka beztrestnú alternatívu ku klasickému mäsu.

Foto od Instagram

Pestovanie mäsa v laboratóriu sa spolieha na použitie fetálneho hovädzieho séra ako rastového doplnku bohatého na bielkoviny pre živočíšne bunkové kultúry. Stojí okolo 340 až 800 eur za liter a pochádza z krvi teľacích plodov odobratej po zabití gravidných kráv v mäsovom alebo mliekarenskom priemysle. A preto hoci mäso vytvorené v laboratóriách nepochádza priamo zo samotného zvieraťa, tak výsledkom je vedľajší produkt, ktorý sprevádzajú znečisťujúce poľnohospodársky postupy.

Vedec Andrew Pelling, ktorý sa podieľal na vývoji steaku Ouroboros, vysvetlil:Fetálne hovädzie sérum stojí značné množstvo peňazí a životy zvierat. Aj keď niektoré laboratórne mäsové spoločnosti tvrdia, že tento problém vyriešili, podľa našich vedomostí žiadne nezávislé, odborne preskúmané vedecké štúdie tieto tvrdenia nepotvrdili. Keďže sa laboratórny mäsový priemysel rýchlo rozvíja, je dôležité vypracovať návrhy, ktoré odhalia niektoré zo základných obmedzení.“

Foto od Pixabay

Vedci predpokladajú, že aby si ľudia mohli sami vyskúšať pripraviť takýto steak, budú musieť zbierať bunky z vnútornej strany ich líc pomocou vatového tampónu a ukladať ich na predpestované hubové mycélia. Bunky je potrebné skladovať v teplom prostredí a napájať ich sérom až do úplného dopestovania. Grace Knight, ktorá na projekte tiež pracovala, poznamenala, že darovaná krv, ktorej platnosť vypršala, je lacnejší a udržateľnejší spôsob. Uznala, že ľudia to môžu považovať za kanibalizmus, ale zdôraznila, že to tak technicky nie je.

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.