V poslednej dobe bolo mnoho podnikateľskej energie vynaloženej do toho, aby sa začali využívať riasy pri výrobe spotrebného tovaru namiesto plastov. Niektorí vedci z Kalifornie teraz túto technológiu aplikovali na jednu z najviac znečisťujúcich vecí plávajúcich v oceáne – obľúbenú obuv zvanú žabky.

Foto od Facebook

Táto obľúbená topánka totiž obsahuje obrovské množstvo plastového odpadu, ktorý napokon končí v oceáne a robí tam neplechu. Spoločnosť UC San Diego preto začala spolupracovať so spoločnosťou Algenesis Materials, aby vytvorili komerčne dostupné žabky vytvorené z polyuretánovej peny z riasového oleja, ktorá sa biologicky rozloží približne za 16 týždňov. Rozhodli sa teda vytvoriť topánku, ktorú bude tvoriť na 100% biomasa. „Ľudia si začínajú pýtať výrobky, ktoré dokážu zastaviť environmentálnu katastrofu,“ uviedol Tom Cooke, prezident spoločnosti Algenesis. „Boli sme sa na správnom mieste v správnom čase,“ uzavrel.

Biologická slučka

Steven Mayfield, profesor biológie na UC San Diego pri skúmaní toho, či polyuretánové žabky môžu degradovať alebo nie, ich pochoval v komposte a normálnej pôde. Po 16 týždňoch sa žabky rozpadli a vedci dokonca zistili, že odrody baktérií a iných mikroorganizmov, ktoré rozložili topánky, nechali jej časti neporušené spôsobom, ktorý by im umožnil opätovné použitie. Náš polyuretán sa dá použiť na penové vankúše na stoličkách alebo v autosedačkách, na čalúnenie popruhov batožiny, rohoží, penovú izoláciu a dokonca aj do pneumatík automobilov,“ povedal Mayfield.

Tvrdá práca vedcov a výrobcov zo spoločnosti Algensis viedla k založeniu Centra pre obnoviteľné materiály, ktoré sa teraz zameriava na vývoj udržateľných výrobkov, ktoré budú vytvárané na báze rias.

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.