V roku 2012 našli 6 vedci veľký objav. S. Yashina, S. Gubin, S. Maksimovich, A. Yashina, E. Gakhova a D. Gilichinsky našli cca 32 000 rokov staré semená a podarilo sa im z nich vypestovať životaschopnú rastlinu. Tieto semená boli na Sibíri pokryté ľadom a zakopané 125 metrov pod zemou. Išlo však tak trochu o náhodu, keďže v danom čase skúmala skupina vedcov nory starovekých veveričiek.

Rastlina, ktorá vyrástla z týchto starých semien sa nazýva Silen stenophylla, kvet, ktorý vyzerá veľmi podobne kvetu rastúcemu na Sibíri dodnes. Ešte ani dnes však nikto nevie, ako sa týmto semenám podarilo tak dlho prežiť. Nedávno sa vedci rozhodli vyriešiť záhadu skúmaním DNA týchto starých rastlín na rakúskej univerzite. Prieskum momentálne prebieha a hlavným cieľom je zistiť, či sa vyskytujú zmeny v rastlinných génoch, ktoré sa môžu prispôsobiť veľmi suchým, horúcim alebo chladným podmienkam. Zistenia by mohli byť skutočne užitočné pri riešení zmeny klímy a pri hľadaní spôsobov, ako pomôcť ostatným rastlinám prežiť v ťažkých či meniacich sa podmienkach.

„Myslím si, že ľudstvo musí byť vďačné za všetky vedomosti, ktoré sme schopní zúročiť na to, aby sme ochránili našu úrodu,“ povedal profesor Margit Laimer, rastlinný biotechnológ na univerzite vo Viedni, ktorý taktiež pracuje na výskume.

 

 

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.