Včely čelia klesajúcemu počtu a hoci na to existuje viac dôvodov, tak vo veľkej miere sa to pripisuje globálnemu otepľovaniu. Na pomoc ochranárom bola vytvorená mapa celej populácie včiel. Vedci preto vytvorili mapu, ktorá monitoruje polohu 20 000 druhov včiel. 

, Vedcom sa podarilo zmapovať celosvetovú populáciu včiel, čo by malo pomôcť s ich ochranou
Foto od Facebook

Aj keď v Európe a Severnej Amerike existuje značné množstvo výskumov o populácii včiel, tak táto mapa pomôže najmä krajinám, ktoré majú menej informácií o pohybe včiel, ako sú Afrika a Ázia. Dr. Alice Hughes z Čínskej akadémie vied v Yunnane vysvetlila ako bola mapa zostavená a prečo je dôležitá.Tu kombinujeme milióny záznamov a vytvárame prvé mapy globálneho včelieho bohatstva a chápeme, prečo vidíme tieto vzory. Tieto mapy a náš rámec môžu potom tvoriť základ budúcej práce, čo nám umožní lepšie pochopiť vzorce včelieho bohatstva a zabezpečiť, aby boli chránené”.

, Vedcom sa podarilo zmapovať celosvetovú populáciu včiel, čo by malo pomôcť s ich ochranou
Foto od Wikimedia

Po porozumení “základných línií” populácií včiel by mali vedieť ochranári rýchlejšie reagovať na zmeny a pripísať tomu príčinu. Či už sa jedná o problém spôsobený človekom alebo o prirodzený výskyt, táto mapa by mala pomôcť vedcom identifikovať, čo ovplyvňuje včeliu populáciu. Navyše, väčšie štúdie a výskum tiež pomôžu vedcom pri rôznych variáciách druhov. Táto mapa sa tak javí ako výrazný krok vpred pri ochrane včiel. A my dúfame, že mapa bude faktorom, vďaka ktorému sa bude populácia včiel zvyšovať.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.