Vedec sa nakazil veľmi raritným vírusom zvaným Money B, teda vírusom preneseným z opice na človeka. Ide o vôbec prvú smrť človeka na tento vírus zdokumentovanú v najväčšej ázijskej krajine. Veterinárny lekár z Pekingu ochorel v apríli, mesiac po tom, čo pitval dvoch primátov. 

Foto od Pixabay

Neskôr sa u neho prejavilo zvracanie, nevoľnosť, horúčky a nakoniec trpel aj neurologickými problémami. Muž mal v čase svojej smrti 53 rokov a pracoval v laboratóriu, ktoré vykonávalo experimentálny výskum v oblasti chovu primátov. Laboratórne testy neskôr ukázali, že vedec sa skutočne nakazil spomínaným vírusom. 

Vírus známy aj ako Herpes B sa často vyskytuje u makakov, no medzi ľuďmi je mimoriadne zriedkavý. Kentaro Iwata, odborník na infekčné choroby vysvetlil, že toto ochorenie pri prenose na človeka zvyčajne napáda centrálny nervový systém a spôsobuje dokonca zápal mozgu až stratu vedomia. Bez liečby je 80% úmrtnosť. 

Foto od Wikimedia

Čínske stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb vo svojej správe uviedlo, že tento vírus môže predstavovať hrozbu pre ľudí, ktorí pracujú v danom odvetví. Je podľa nich nevyhnutné posilniť dohľad nad laboratórnymi makakmi a pracovníkmi v Číne. Posledná smrť človeka na Monkey B vírus bola zaznamenaná v roku 1997, kedy sa nakazila výskumníčka Elizabeth Griffin z USA.

Zdroj

 

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.