Asi iba málokomu napadla otázka ako dostal bluetooth svoj názov, no my pre vás máme odpoveď. Je to trochu zvláštne, avšak pravdou je, že bluetooth pomenovali po vikingskom kráľovi, ktorý kedysi zjednotil Dánsko a Nórsko. Túto technológiu, ktorá umožňuje prenos dát má dnes už každý telefón, tablet či notebook, ale aj dokonca autá.

Foto od Wikimedia

Kráľ Harald Bluetooth Gormsson kráľoval Dánsku a Nórsku ešte koncom 10. storočia, pričom na trón sa dostal po smrti dovtedajšieho dánskeho kráľa a po atentáte na nórskeho kráľa Haralda Greycloaka. Harald Gormsson je známy tým, že zjednotil dánske a nórske kmene a že v Dánsku sa mu podarilo vštepiť do ľudí kresťanstvo, ktoré vtedy začalo praktizovať veľa ľudí. Prezývku Bluetooth dostal kvôli jeho zubu, ktorý mal sfarbený na tmavo.

A ako teda dostala technológia bluetooth takéto pomenovanie? To všetko sa začalo v roku 1997, kedy Jim Kardach, ktorý pracoval pre Intel, čítal knihu o Vikingoch a dočítal sa tam o spomínanému kráľovi. „Harald zjednotil Dánsko a pokresťančil obyvateľov. Napadlo mi, že by to mohol byť dobrý krycí názov pre náš program,“ povedal samotný Jim Kardach.

Foto od Pixabay

Kráľ Harald zomrel v roku 986 po pokuse o vzburu, no „zostal“ tu s nami v takejto podobe. Bluetooth funguje už desaťročia a dodnes vládne bezdrôtovej technológii.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.