Všetci ste už videli hada – sú to dlhé slizké tvory bez rúk, nôh a určite aj bez krídel. Ale ako potom niektoré z nich dokážu lietať? Na to sa už pozreli vedci. Nie je to tak celkom lietanie, pretože nedokážu stúpať, ale je známe, že v džungliach južnej a juhovýchodnej Ázie skáču aj niekoľko desiatok metrov z jedného stromu na druhý.

Foto od youtube

Vedci z univerzity Virginia Tech s cieľom zistiť ich mechaniku takzvaného lietania uskutočnili so skutočnými hadmi niekoľko pokusov v interiéri a vyvinuli výpočtový model. Hady sa vlnia, keď sa kĺžu po zemi a lietajúce hady robia to isté aj vo vzduchu. Počiatočná hypotéza bola, že vlniť sa je pre nich prirodzené, no výskumom došli vedci k záveru, že tieto pohyby pomáhajú hadom pri ich lete.

Detailné skúmanie hadov pri lete dalo vedcom odpovede na otázky. A podarilo sa im identifikovať dve hlavné akcie, ktoré hady počas letu robia. Tím poznamenal, že dokážu meniť tvar ich tiel tak, aby vytvorili takzvané trojuholníky, ktoré im slúžia ako krídlo alebo padák. Vedci vysvetlili, že kombináciou vlnenia a meniaceho tvaru tela dokážu tieto tvory zostať na rovnakej rovine a umožňuje im to preletieť do konkrétneho bodu stromu.

Príčinu toho, prečo hady takto skáču zo stromu na strom, vedci ešte nepoznajú. Tvrdia však, že je to zrejme spôsobené tým, že takto dokážu uniknúť pred predátormi. Existuje celkom 5 druhov lietajúcich hadov, ktoré dokážu takto lietať. Prebývajú od západnej Indie až po indonézske súostrovie.

Viac si už môžete pozrieť na videu:

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.