Vedeli ste, že WiFi začalo vznikať už pred takmer 30 rokmi alebo že jeho priamy predchodca bol vyvinutý na Havaji? Toto sú len niektoré zo zaujímavosti, ktoré sa dozviete o najväčšej bezdrôtovej sieti na svete. Netreba však zabúdať, že to najdôležitejšie spojenie je reálne a nie virtuálne. Pohodlne sa usaďte a čítajte.

wifi fotografia
Foto od rawpixel

Fakt č. 1: Skupina, ktorá vyvinula IEEE 802.11, neskôr známe ako WiFi, začala diskutovať o tomto vynáleze ešte v septembri 1990, kedy sa začalo aj reálne formovať.

Fakt č. 2: Názov s písmenami a číslami nebol veľmi vhodný a zapamätateľný, takže poradenská firma prišla s návrhom premenovať vynález na ‚Wi-Fi‘, čo sa v roku 1999 napokon aj udialo. Táto skratka však v skutočnosti nič neznamená. Pomlčka taktiež stratila akýsi význam a dnes sa už oveľa viac používa názov bez nej.

Fakt č. 3: Na svete je viac ako 9 miliárd WiFi zariadení.

Fakt č. 4: WiFi využíva rádiové vlny a práve to umožňuje vášmu počítaču a iným zariadeniam prístup k internetu bez akýchkoľvek káblov.

Fakt č. 5: Je známe, že je veľmi citlivé na rušenie, pretože rádiové vlny často narážajú na iné rádiové vlny podobných frekvencií. Wifi rušia napr. televízory, mikrovlnné rúry, mobilné telefóny, zariadenia s podporou Bluetooth a iné.

Fakt č. 6: WiFi je pre mnohých ľudí dôležitejšie ako raňajky, ktoré sa považujú za najdôležitejšie jedlo dňa. Red Roof Inn, americký hotelový reťazec, jedného dňa uskutočnil prieskum a požiadali 800 ľudí o ich názor. Napokon dospeli k záveru, že WiFi na izbe je pre cestujúcich dôležitejšie ako dobrá poloha hotela, parkovanie alebo dokonca bezplatné raňajky. 80% cestujúcich uviedlo, že sa tiež cítia oveľa lepšie v hoteli, v ktorom je bezplatné WiFi.

Fakt č. 7: Aj keď je to možno prekvapivé, no bezdrôtová sieť vznikla na Havaji. Faktom totiž zostáva, že priamy predchodca WiFi bol spustený už v roku 1971. Nazýval sa ALOHAnet a išlo o priekopnícky počítačový sieťový systém, ktorý vyvinuli na Havajskej univerzite. O dve desaťročia neskôr prišlo na trh WiFi.

Fakt č. 8: Najrýchlejšiu WiFi sieť má Litva, a to s rýchlosťou 16,6 mb/s. Za ňou nasleduje Singapur, Švajčiarsko, Dánsko a Spojené kráľovstvo. Napr. také Spojené štáty americké sa umiestnili až na 19. mieste.

Fakt č. 9: Mohlo by dôjsť k zabezpečeniu bezplatného WiFi pre všetkých občanov EÚ. Ide totiž o zaujímavý projekt Európskej komisie, ktorý ponúka 15 000€ pre obce, aby zriadili WiFi hotspoty na verejných priestoroch, medzi ktoré patria knižnice, parky či múzeá. Je však otázne, či sa zrealizuje.

Fakt č. 10: Až neuveriteľných 71% mobilných a počítačových komunikácii prúdi cez bezdrôtové WiFi, čím sa táto sieť radí na čelo rebríčka najväčších vysielačov komunikácie na celom svete.

Fakt č. 11: Na planéte žije niečo okolo 7 miliárd ľudí a na internet je pripojených viac ako 23 miliárd zariadení, čiže v priemere sú to tak 3 zariadenia na osobu.

Fakt č. 12: Zákazníci spoločnosti Smart home si najviac prajú termostaty pripojené cez WiFi s funkciami šetriacimi ich peniaze a taktiež šetrnými k životnému prostrediu.

Zdroj: airtame.com, blog.domotz.com

 

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.