Mnohí ľudia považujú vegánsku stravu za zdravú, no štúdia zistila, že pre deti nie je práve prospešná a môže mať negatívny vplyv na ich rast. Počet detí vychovávaných na vegánskej strave sa za posledné štyri roky výrazne zvýšil, predpokladá sa, že až štvornásobne.

Foto od Pixabay

Odborníci z londýnskeho inštitútu sa snažia poukázať na riziká, ktoré sa spájajú s takouto stravou. Štúdia bola uskutočnená v Poľsku a zúčastnili sa jej deti vo veku 5 až 10 rokov. Jej cieľom bolo zistiť aký vplyv majú na deti rozdielne stravovacie návyky. Vedci zhromaždili údaje o raste, zložení tela, kardiovaskulárnom riziku či stave mikroživín.

Štúdiou napokon dospeli k záveru, že v dôsledku vylúčenia mäsa a mliečnych výrobkov z potravy by takto stravujúce sa deti museli užívať vitamín B12 a vitamín D. Vegánska strava vplýva aj na rast a ukázalo sa, že deti boli v priemere o tri centimetre nižšie, mali slabšie kosti a boli náchylnejšie na vznik osteoporózy v neskoršom veku.

Vedúci tejto štúdie, profesor Jonathan Wells, poznamenal, že ľudí čoraz viac láka rastlinná strava a že vedci tieto snahy podporujú, pretože to má pozitívny vplyv na ekológiu. No jedným dychom dodal, že si treba uvedomiť aj druhú stránku mince, a síce je potrebné skúmať aj vplyv takejto stravy na zdravie ľudí. 

Foto od Wikimedia

Profesorka Mary Fewtrell, ktorá sa zúčastnila na výskume, povedala toto: „Zistili sme, že deti vychovávané na vegánskej strave mali nižšiu kostnú hmotu. To znamená, že do dôležitého obdobia dospievania, kedy sú potrebné vyššie kostné živiny, vstupujú s deficitom. A ak sú takéto deficity spôsobené práve stravou, ktorá pretrváva až do dospievania, mohlo by to predstavovať veľký problém“.

Okrem týchto negatívnych faktov však treba dodať, že tieto deti preukázali nižšiu hodnotu takzvaného zlého cholesterolu, a to až o 25%. Okrem toho je ešte potrebné dodať, že deti vychované na vegánskej strave mali v tele menej tuku. Mladí vegetariáni zas preukázali horšie kardiovaskulárne zdravie ako vegáni, čo súvisí s konzumáciou väčšieho množstva spracovaného mäsa a sladkostí.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.