Možno ste už navštívili stratený kontinent zvaný Veľká Adria, no nikdy ste si to neuvedomili. Možné je aj to, že ste už o tom niečo počuli. Podľa informácii uverejnených začiatkom tohto mesiaca v National Geographic bol tento kontinent ponorený pod južnou Európou pred 140 miliónmi rokov.

Veľká Adria sa rozprestierala zo Španielska až po Irán a mala veľkosť ako Grónsko. Spolu s Veľkou Adriou sa vtedy z Gondwany odlomili a vznikli aj kontinenty Afrika, Antarktída, Južná Amerika či Austrália. Väčšina kontinentu je totiž pochovaná hlboko pod vodou, hoci podľa CNN niektoré časti je stále vidieť v Taliansku. „Jedinou zostávajúcou časťou tohto kontinentu je pás, ktorý vedie z Turína cez Jadranské more k päte krajiny, resp. čižmy, v ktorej tvare je Taliansko,“ uviedol vo vyhlásení jeden z autorov štúdie, profesor Douwe van Hinsbergen.

Veľká Adria sa rozprestiera, alebo rozprestierala pod viac ako 30 krajinami. „Každá z nich má svoj vlastný geologický prieskum, vlastné mapy a vlastné predstavy o evolučnej histórii,“ pokračoval van Hinsbergen. „Výskum sa často zastavuje na štátnych hraniciach jednotlivých štátov,“ dodal. Počas posledných 10 rokov geológovia z Utrechtu rekonštruovali stratený kontinent Veľkej Adrie, o ktorom sa domnievajú, že sa asi pred 240 miliónmi rokov vzdialil od Afriky. Keď bola Veľká Adria pod plášťom južnej Európy, zložitá geologická formácia sa zmenila na pohoria Álp, Apenin, Balkánu, Grécka a Turecka. Vedci pomocou informácií o zlomoch, magnetických obrazcoch a pohyboch Zeme dokázali zostaviť obraz o tom, kde kedysi ležala Veľká Adria.

„Zabudnime tak na Atlantídu,“ povedal pre CNN hlavný autor štúdie, holandský geológ Douwe van Hinsbergen z Univerzity v Utrechte.

Pre lepšie znázornenie toho, ako Veľká Adria vznikala a ako sa rozpadla, vám poslúži toto video:

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.